Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit societate comerciala inactiva
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

societate comerciala inactiva

Am o societate comerciala deschisa in octombrie 2008 care nu a mers deloc si a inregistrat pierdere. Nu as vrea sa o inchid dar as trece-o pe activitate zero o perioada, pana mai trece criza. Pentru perioada in care firma e inactiva mai trebuie platit vreun fel de impozit?
In noua aberatie fiscala ce a aparut nu se precizeaza, dar ministrul finantelor a spus ca firmele care au activitatea suspendata nu platesc acest nimpozit. Mai asteptam si precizari, norme, scrise. Eu sper chiar in anularea acestui impozit avand in vedere lipsa oricarui respect fata de oamenii de afaceri (cat de mici ar fi ei) care nu pot sa-si mai faca cat de cat un plan , un buget de teama ca peste noapte apare o reglementare care strica totul. Apoi anul acesta este an electoral si poate le vine mintea la cap pentru a avea ceva alegatori.
trebuie sa declari la registrul comertului suspendarea activitatii , maxim 3 ani, apoi mai vezi