Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,

Se poate recalcula o pensie anticipata daca a trecut termenul de contestatie?
se iau in considerare in calculul pensiei anticipate orele de noapte si sporurile aferente grupei II si mediului de lucru (spor de toxicitate)?

Multumesc
Daca adeverinta cu orele de noapte si cu anii de grupa nu au fost la dosar in momentul depunerii si le depuneti acum,pensia va fi recalculata potrivit legii 263/2010:

ART. 107

(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.

(5) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (3) se acorda incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inregistrata solicitarea.
36 ani cotizatie ,19 ani gr.2 munca ,56 ani varsta ,varsta pensionare?,varsta pensionare,anticipata partial,va multumesc anticipat.
Spuneti luna si anul nasterii si daca este vorba de un barbat sau o femeie.
an 1958 luna sept. barbat
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1958 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 19 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (65 - 4 = 61 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 7 luni (36/0 + 4/7 = 40 de ani si 7 luni).

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani, in septembrie 2019;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in septembrie 2014.

4. Pentru a putea benficia de pensia anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani (va mai trebuie 2 ani si 5 luni).