Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare bunuri din succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare bunuri din succesiune

Va prezint urmatoarea speta:
A trebuit sa efectuam succesiune dupa defunctii nostri parinti. Din cei 4 succesori unul a refuzat sa se prezinte , motiv pentru care succesiunea s-a finalizat la judecatorie; nici aici al 4-lea succesor nu s-a prezentat.
Bunurile imobile au fost disputate intre cei prezenti, urmand ca ei sa plateasca sulta pentru cota parte a celui absent.
Absentul refuza in continuare orice dialog, motiv pentru care nu-I putem inmana sulta.
Intrebare: putem instraina prin vanzare partial sau total mostenirea fara sa ne fi achitat obligatia din Hotararea judecatoreasca? Repet nu din vina noastra.
Mentionez ca Hotarirea a fost definitive si irevocabila, este din anul 2006 si neatacata pana azi.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Puteti sa dispuneti de bunuri.
Daca au trecut 3 ani de la ramanerea irevocabila a sentintei, practic acel mostenitor nu mai are niciun drept la nimic prin prescrierea dreptului.
Daca totusi vreti sa ii dati partea puteti sa o consemnati la CEC pe numele lui.
Nu puteti instraina. Ori apelati la un executor, ii depuneti sulta intr-un cont la CEC si se consemneaza suma pe seama si la dispozitia creditorului, ori actionati in instanta sa constate ca dreptul la actiune al mostenitorului pt a executa silit pt sulta e prescris.
gi-jane2, moderator
De ce sa nu poata, pot si pot chiar sa nu-si plateasca sulta daca de 8 ani creditorul nu si-a cerut-o.
Actiunea in instanta sa constate ca dreptul la actiune al mostenitorului pt a executa silit pt sulta e prescris ar fi o solutie de abordat dar nu-mi dau seama cat de complexa e ca timp si costuri.

Eu spun ca e inutila, care-i interesul? Sa vina ala sa execute si se apara in contestatie pe prescriptie. Daca vreodata vreun executor ar avea intentia sa-i execute.