Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Angajator tert proprit?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Angajator tert proprit?

Buna ziua,

Am primit la sediu o Adresa de inffintare a propririi asupra disponibilitatilor banesti pentru unul din salariatii activi.Un paragraf din aceasta adresa care ma nelamureste este: "Din momentul indisponibilizarii, respectiv de la data si ora primirii prezentei, nu veti proceda la decontarea documentelor de plata primire , respetiv la debitarea conturilor debitorului, si nu veti accepta alte plati din conturile acestuia, pana la achotarea integrala a obligatiilor foscale, cu exceptia sumelor necesare platii drepturilor salariale."
Intrebarea mea este: angajatorul poate efectua plata salariului intreg?
De cine e emisa acea adresa ? Puteti clarifica situatia in scris cu acesta.
Da, din text asa reiese ca salariatul ia salariul intreg.. ceea e complet aiurea pt ca ar trebui sa ii retineti 1/3.
Notificarea e emisa de catre ANAF directia locala...am facut o vizita azi dimineata si mi-au zis ca pot pune si eu cata 100 ron, 200 ron pe luna (mentionez ca valoarea e de 1 000 ron) si ca nu trebuie sa fac catre ei nici o adresa. Cand i-am cerut sa imi explice acel paragraf au zis ca intra si salariul pana la 1/3...

In ce interval de timp trebuie sa se stinga aceasta datorie? Exista un temei legal?
gi-jane2, moderator
Nu exista niciun termen, retineti 1/3 din salariu pana la concurenta sumei datorate.
Daca virez 1/3 pana la din salariul net in contul deschis de ei, ii pot plati salariul net? Sau trebuie sa astept o anulare a propririi?
daca scrie pana la ce suma ii popriti va opriti acolo, daca nu ii popriti in continuare pt ca se prea poate ca datoriei sa i se adauge penalitati.
Sau purtati o corepondenta scrisa atunci sau va merge angajatul la ei sa le zica sa trimita la dvs ca angajator o instiintare de incetare a popririi.