Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprirea totala/partiala a veniturilor salariale ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprirea totala/partiala a veniturilor salariale ?

Buna ziua, poate stie cineva:

Daca o persoana care are un credit de nevoi personale, ajuns in situatia executarii silite din motive de neplata, iar persoana respectiva are numai venituri salariale care se platesc in cont bancar .. daca se popreste acest cont, se vor retine in totalitate veniturile lunare respective, sau numai un anumit procent pana la acoperirea debitului restant ? (baza legala..?)

Multumesc !
Pe salariu va poate institui o poprire pe 1/3, puteti vb cu angajatorul sa va dea diferenta cash sau sa vb cu executorul sa dovediti ca un cont aveti numai salariul, iar acesta va face adresa catre banca sa va elibereze din cont 2/3 lunar.
Pt ca banca s-ar putea sa va ia comision pt deblocare cont sau sa fiti pasat mereu de la banca la executor si invers, mai bine ar fi sa va incasati salariul de la angajator direct.
Din cate inteleg, este vorba de o corporatie mare, nu se pune problema de plata cash. Deci practic incovenientul major (in afara de retineri), ar fi practic adresa lunara de deblocare plus comisioanele ... multumesc de raspuns !