Forum Discuţii juridice Executare silită incasare salariu in executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

incasare salariu in executare silita

Buna ziua, un salariat (A) este in executare silita de o banca, avand calitatea de garant intr-un contract de credit. Astfel, in fiecare luna angajatorul retine 1/3 din salariul persoanei A si trimite suma la executor, iar diferenta in contul curent al salariatului deschis la o banca. Problema e ca, la banca, contul salariatului A, este poprit pentru aceeasi suma pe care o retine si angajatorul, astfel ca salariul este diminuat de doua ori cu cate o treime. Cum poate rezolva acest lucru? Ar fi in regula daca angajatorul i-ar trimite salariul, dupa ce bineintles retine poprirea, intr-un cont al unei terte persoane unde salariatul executat silit este imputernicit pe cont avand de asemenea si un card de utilizator pe nume propriu? Multumesc
faceti contestatie la executare in care explicati situatia.
MYRA CIMPEAN , Avocat
Va multumesc.
Ar fi in regula daca angajatorul i-ar trimite salariul, dupa ce bineintles retine poprirea, intr-un cont al unei terte persoane unde salariatul executat silit este imputernicit pe cont avand de asemenea si un card de utilizator pe nume propriu?

Daca angajatorul accepta, e perfect.
Diferenta i-o poate da si in mana.
Mai aveti varianta sa vb cu executorul si sa faca adresa catre banca unde va incasati salariul, pt ca suma provenita din salariu sa v-o elibereze integral.
Nu are sens sa contestati sa mai platiti taxa de timbru si sa asteptati sa se judece, cat se poate rezolva mai simplu. Cel mai simplu asa ar fi, ori sa va dea in mana diferenta, ori in contul altuia.
Mai există o soluțe simplă, angajatorul emite o adresă prin care anunță Banca cu privire la faptul că este instituită poprire pe salariu și la angajator și că se efectuează reținerea legală de 1/3. Așa fiind situația, Banca este obligată să vă elibereze restul de 2/3 din venitul salarial cash la casieria Băncii.
Banca nu poate face decat conform documentelor de la executor.