Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei dupa 2001 cu grupa 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei dupa 2001 cu grupa 1

buna ziua,
daca ma poate ajuta cineva , ce trebuie sa fac pentru recalcularea pensiei a tatalui meu iesit in 2002 la pensie cu o pensie mica deoarece a prins nu stiu ce decret.mentionez ca are 27 de ani de grupa 1 ,mecanic de locomotiva.

Precizati,cat este stagiul complet de cotizare.
Il gasiti in decizie.

Se poate afla in una din cele 3 situatii de mai jos:
1-A beneficiat de prevederile legii 226/2006.Adica un stagiu complet de 25 de ani.
2- A beneficiat de stagiu complet de cotizare de 20 de ani,potrivit art.14 din legea 3/1977
3-A primit doua majorari de puncataj:
a)Una in octombrie 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008
b)A doua in ianuarie 2011 prin aplicarea prevederilor art.169 din legea 263/2010
a lucrat 23 ani ,4 luni si 3 saptamani si s a pensionat in 2002, dar i s a spus ca daca se pensiona in 2001 aprilie avea pensia mai mare ca dupa 2002 nu s au mai luat in calcul anii de grupa 1
Indiferent cand isi deschidea drepturile,majorarea de punctaj pentru perioada lucrata in grupa I-a,tot de 50% era.
In cazul de fata a primit doua majorari:
a)Una in octombrie 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008
b)A doua in ianuarie 2011 prin aplicarea prevederilor art.169 din legea 263/2010

Confirmati cele doua majorari ?