Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensii din grupele I si II conform legii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensii din grupele I si II conform legii 263/2010 cu modificarile si completarile ulterioare

Sotul meu, pensionar CFR, mecanic de locomotiva, s-a pensionat in martie 2001 avand o vechime in munca de 30 de ani in grupa I. Doresc sa stiu daca beneficiaza de recalcularea pensiei incepand cu 1 octombrie 2018, conform modificarilor si completarilor legii 263/2010.
Nu intra in aceasta recalculare.
A primit doua majorari.
Prima in iunie 2009 prin aplicarea O.U.G.100/2008
A doua in ianuarie 2011 prin aplicarea art.169 din legea 263/2010