avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare contract de agent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare contract de agent

Buna ziua!Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie:o societate de intermediere in asigurari a incheiat un contract de agent cu o persoana fizica , care nu mai obtine alt venit/pensie/salariu.Cum se calculeaza contributiile pt venitul obtinut?
Mentionez ca sumele obtinute lunat sunt mici ex.25-50 lei brut.
Retin ca si pana acum 16 % impozit , dar cum ii calculez 5,5% si 10,5%....care este baza de calcul?
Multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:16, 10 Februarie 2014
Baza de calcul a contribuţiilor sociale (CAS și CASS) este venitul brut stabilit prin contractul de agent încheiat între părţi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de agent-contributii sociale freenicos freenicos Am urmatoarea situatie: o societate de intermediere in asigurari a incheiat un contract de agent cu o persoana fizica , care nu mai obtine alt ... (vezi toată discuția)
Conventie civila mikifulgutz mikifulgutz Este prima oara cand as dori sa fac o lucrare de instalatie cu conventie civila. Am un instalator foarte bun, il cunosc de mult si l-am recomandat multora, ... (vezi toată discuția)
Conventie civila Adi Lungu Adi Lungu Buna ziua. In cazul unei conventii civile, ce retineri se efectueaza din venitul brut? Multumesc. (vezi toată discuția)