Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare contract de agent
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare contract de agent

Buna ziua!Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie:o societate de intermediere in asigurari a incheiat un contract de agent cu o persoana fizica , care nu mai obtine alt venit/pensie/salariu.Cum se calculeaza contributiile pt venitul obtinut?
Mentionez ca sumele obtinute lunat sunt mici ex.25-50 lei brut.
Retin ca si pana acum 16 % impozit , dar cum ii calculez 5,5% si 10,5%....care este baza de calcul?
Multumesc anticipat

Baza de calcul a contribuţiilor sociale (CAS și CASS) este venitul brut stabilit prin contractul de agent încheiat între părţi.