avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog daca am 6 luni trecute in ctr de munca si daca raman gravida se iau in considerare si restul lunilor pentru a realiza cele 12 luni pt a beneficia de indemnizatie crestere copil?
Care este suma maxima care o pot primi daca optez pt 2 ani de zile?
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:55, 10 Februarie 2014
Pt.indemnizatie se iau in calcul ultimele 12 luni anterioare nasterii.
Daca optati pentru CIC 2 ani aveti plafonata indemnizatia la 1200 lei.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Indemnizatia penrtru CCC este 85% din mediac veniturilor nete pe cele 12 luni eligibile.

3. Avetii doua variante de CCC:
- CCC pana la varsta de 1 an, unde indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 3.400 lei;
- CCC pana la varsta de 2 ani, unde indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 1.200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil pana la un an sau 2 ani lauraoradea lauraoradea buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema. Sunt angajata pe o perioada determinata (ca si functionar public) si anume pana in decembrie ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu crestere copil georgiana55 georgiana55 Buna ziua! Am si eu o problema! Sotul meu a avut in ultimele 12 luni doua locuri de munca, fara intrerupere, dorim sa intre el in concediu de crestere copil ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de crestere a copilului luisa26 luisa26 intrebarea mea este daca se calculeaza 85% din salarul fiecarei mamici sau este un sla standard fix 600ron. la salarul meu de 950 ron bani in mana cat ar fi ... (vezi toată discuția)