Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Imi puteti spune va rog daca am 6 luni trecute in ctr de munca si daca raman gravida se iau in considerare si restul lunilor pentru a realiza cele 12 luni pt a beneficia de indemnizatie crestere copil?
Care este suma maxima care o pot primi daca optez pt 2 ani de zile?
Multumesc frumos
Pt.indemnizatie se iau in calcul ultimele 12 luni anterioare nasterii.
Daca optati pentru CIC 2 ani aveti plafonata indemnizatia la 1200 lei.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Indemnizatia penrtru CCC este 85% din mediac veniturilor nete pe cele 12 luni eligibile.

3. Avetii doua variante de CCC:
- CCC pana la varsta de 1 an, unde indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 3.400 lei;
- CCC pana la varsta de 2 ani, unde indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 1.200 lei.