Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Detalii privind medierea
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Detalii privind medierea

buna ziua,
spuneti-mi, va rog, sedinta de mediere este obligatorie inaintea depunerii cererii de chemare in judecata? sau sedinta de mediere poate avea loc dupa primul termen de judecata, trimise fiind partile de catre judecator?
mentionez ca este vorba de un litigiu de munca.
multumesc!
Medierea nu este obligatorie, doar sedinta cu privire la avantajele medierii. Puteti sa declansati procedura obligatorie inainte de depunerea cererii de chemare in judecata sau pana la primul termen dat de judecator in acest sens.
Aici aveti mai multe detalii: [ link extern ]
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator
deocamdata nu s-a stabilit primul de termen de judecata. am primit intampinarea intocmita de catre avocatul partii adverse. am 10 zile sa depun raspuns la intampinare. deci pot pana in primul termen stabilit de instanta sa declansez procedura obligatorie cu privire la avantajele medierii?
da, puteti demara procedurile de mediere, daca reclamantul nu v-a invitat deja printrun mediator la mediere si ati refuzat. Daca nu v-a invitat, puteti invoca nerespectarea obligatiei legale de a participa la o sedinta de informare privind medierea in intampinare cerinta prevazuta la art 2 coroborat cu art 60 indice 1 din Legea 192/2006 , si cere deodata termen pentru parcurgerea acestei proceduri. Deasemeni indicat ar fi sa gasiti un mediator bun si sa (re)mediati problema fara prea multa bataie de cap in instanta. ASTA doar daca e loc de un dialog constructiv. Succes!
multumesc mult!
in cazul in care se ajunge la proces, mi se acorda dreptul de a prezenta in instanta inregistrari audio si video prin care pot dovedii contrariul celor declarate de parata? prin intampinarea depusa la dosar de catre parata, aceasta a mintit de multe ori iar eu pot dovedii printr-o inregistrare audio contrariul dar am si inregistrari video prin care pot dovedii cat de mult minte si insala statul roman!
Ca sa vi se acorde acest drept trebuie sa il cereti. Judecatorul va decide daca probele propuse sunt relevante pentru lamurirea cazului si va aproba.... sau nu.
Bojan I.M., Mediator