Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plata amenda rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plata amenda rovinieta

Buna ziua.

Am primit un proces verbal de amenda pentru lipsa rovinietei intr-o zi de vineri.

Am achitat aceasta amenda in dimineata zilei de marti saptamana imediat urmatoare, respectiv jumatate din cuantumul amenzii, considerand ca ma incadrez in cele 48 de ore de la comunicarea procesului verbal.
Dar ulterior am fost somat de catre cei de la finanate sa achit integral amenda deoarece, spun ei, nu as fi platit initial in termenul de 48 de ore. Astfel ar fi trebuit sa achit luni si nu marti cum am achitat eu.
Dar nu se iau in considerare doua zile lucratoare? Eu primind amenda vineri nu aveam la dispozitie 2 zile lucratoare pentru plata ei, respectiv luni si marti?
ioan.morosan, utilizator
Buna ziua,
Din pacate pentru dumneavoastra termenul de 48 de ore nu se calculeaza pe zile lucratoare, ci pe zile calendaristice.