Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Codul fiscal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Codul fiscal

Din cate am inteles obligatiile la bugetul consolidat se declara si se platesc pana in data de 25 a lunii..va rog sa ma ajutati cu o reglementare legala in privinta aceasta..multumesc!
In declaratiile pe care le depuneti cat si in instructiunile de completare, se specifica si termenul pana la care se depun si se face plata.
Buna ziua,
Sunt multe impozite si taxe, iar daca va uitati in Codul Fiscal o sa va lamuriti. Cu titlu de exemplu citez cateva mai jos:

Cod Fscal :
"ART. 34 Declararea şi plata impozitului pe profit

"(1) Declararea şi plata impozitului pe profit, cu excepţiile prevăzute de prezentul articol, se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a primei luni următoare încheierii trimestrelor I - III. Definitivarea şi plata impozitului pe profit aferent anului fiscal respectiv se efectuează până la termenul de depunere a declaraţiei privind impozitul pe profit prevăzut la art. 35.
ART. 58 Termenul de plată a impozitului

(1) Plătitorii de salarii şi de venituri asimilate salariilor au obligaţia de a calcula şi de a reţine impozitul aferent veniturilor fiecărei luni la data efectuării plăţii acestor venituri, precum şi de a-l vira la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc aceste venituri.

ART. 112^9 Plata impozitului şi depunerea declaraţiilor fiscale

(1) Calculul şi plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul.

(2) Microîntreprinderile au obligaţia de a depune, până la termenul de plată a impozitului, declaraţia de impozit pe veniturile microîntreprinderilor."

george-neagu, moderator