Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... hotarare definitiva si irevocabila fara comunicare...??
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

hotarare definitiva si irevocabila fara comunicare...??

am si eu cateva nelamuriri asupra aspectului ramanerii unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile
de fapt este vorba de 2 situatii
in prima,hotararea judecatoreasca data in luna august 2008 a fost recurata ,s-a respins si recursul in luna noiembrie 2008 si as vrea sa stiu daca este corect ca aceasta hotarare a ramas definitiva si irevocabila in momentul(ziua)pronuntarii ei,hotararile din recurs necomunicandu-se partilor din cate am vazut-inteles.
in cea de a doua,este vorba despre o hotarare pronuntata in luna ianuarie 2009 de catre judecatorie,nu s-a comunicat nici pana in momentul de fata partilor aceasta hotarare,intrebarea mea fiind cum-cand aceasta hotarare va ramane definitiva si irevocabila.
va multumesc anticipat
Eduard
Hotararea din august 2008 a ramas definitiva si irevocabila in noiembri 2008 prin respingerea recursului promovat impotriva ei (hotararea de respingere a recursului nu se comunica, partea intereasata poate solicita o cipie legalizata de la dosarul cauzei)
Hotararea pronuntata de judecatorie in ianuarie 2009 daca este data ca prima instanta se va comunica, trebuie insa sa aveti putina rabdare. Exista un termen de 30 de zile de redactare de la pronuntarea, care este insa un termen de recomandare, asa ca instantele nu sunt sanctionate daca intarzie cu redactarea si respectiv comunicarea.
va multumesc frumos pentru raspuns!!!
ce ati vrut sa spuneti prin "se va comunica"..sunt totusi 4 luni trecute...nu sunt instantele sanctionate pentru intarzieri dar nu exista prevazut de lege nici un articol care sa reglementeze moementul in care aceasta hotarare ramane definitiva in situatia in care ea nu este comunicata???nu stiu..un termen de 6 luni 1 an sau ceva de genul.??adica se poate face comunicarea si peste 1 an si de aici pot intervenii f multe alte probleme...
multumesc anticipat
nu exista sanctiuni.
din aceasta cauza redactarea poate intarzia si 5-6 luni. Mai exista si cazul cand uita sa o comunice (eu am avut una). Puteti sa va adresati instantei cu o cerere de urgentare a redactarii hotararii sau sa cautati grefierul care se ocupa de redactare si sa ii solicitati hotararea.
O hotarare data in prima instanta ramane este supusa cailor de atac. Termenele pt recurs/apel sunt 15 zile de la comunicare Numai dupa epuizarea acestora putem discuta de o hotarare definitiva si irevocabila.
Pentru hotararea din august 2008 sunt de acord cu d-na bioenergeta.Hotararea pronuntata de judecatorie in ianuarie 2009,ar fi trebuit sa ajunga la dumneavoastra pana acum.Este posibil ca cineva direct interesat sa sustraga aceasta hotarare sau ca posta romana sa fi intarziat trimiterea ei.Este important sa faceti un drum pana la judecatorie si sa va interesati la arhiva,in calitate de parte in proces,de hotarare.Cereti o copie autentificata de grefierul de serviciu!Daca nu sunteti multumit atunci atacati hotararea la o instanta superioara!!!
lupalb13 a scris:

Pentru hotararea din august 2008 sunt de acord cu d-na bioenergeta.Hotararea pronuntata de judecatorie in ianuarie 2009,ar fi trebuit sa ajunga la dumneavoastra pana acum.Este posibil ca cineva direct interesat sa sustraga aceasta hotarare sau ca posta romana sa fi intarziat trimiterea ei.Este important sa faceti un drum pana la judecatorie si sa va interesati la arhiva,in calitate de parte in proces,de hotarare.Cereti o copie autentificata de grefierul de serviciu!Daca nu sunteti multumit atunci atacati hotararea la o instanta superioara!!!

va multumes pt raspunsuri
in cazul in care aceasta hotarare a fost trimisa catre mine de judecatorie dar nu a mai ajuns...mai pot face recurs in cazul in care este nefavorbaila considerand ca cele 15 zile ar fi trecut dar eu nu am avut cunostinta de aceasta??
paste fericit tuturor!