Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot obtine ca hotararea data de instanta de apel, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot obtine ca hotararea data de instanta de apel, respectiv tribunalul, sa devina definitiva si irevocabila?

Am primit hotararea instantei de apel si este specificat faptul ca este definitiva si ca o pot ataca cu recurs in termen de 30 de zile. Nu intentionez sa atac hotararea cu recurs si as vrea ca hotararea sa devina definitiva si irevocabila? Trebuie sa astept sa treaca cele 30 de zile sau o pot legaliza si inainte ca acest termen sa expire? Ce taxe trebuie sa platesc si ce pasi trebuie sa urmez? Taxa de timbru a ramas tot 20 ron?
Va trebui sa asteptati cele 30 de zile de la comunicare, apoi va adresati instantei cu o cerere pentru aplicarea mentiunii definitiva si irevocabila.
Atasati o taxa de timbru de 2 lei si timbru judiciar de 0,15 lei.
Dupa expirarea termenului de 30 de zile de la data primirii ultimei counicari a hotararari de catre parti(termenul curge de la data la care ultima parte a primit respectiva hotarare,deci daca o parte a primit comunicarea pe data de 30,alta pe data de 2 iar ultima pe data de 5,termenul de 30 de zile este calculat de la data de 5 a lunii respective),mergeti la Registratura instantei de fond cu cerere scrisa ,prin care solicitati legalizarea hotararilor,atasand la cerere timbrajul aferent,astfel cum a aratat distinsul dn.avocat.
r.gabi a scris:

Dupa expirarea termenului de 30 de zile de la data primirii ultimei counicari a hotararari de catre parti(termenul curge de la data la care ultima parte a primit respectiva hotarare,deci daca o parte a primit comunicarea pe data de 30,alta pe data de 2 iar ultima pe data de 5,termenul de 30 de zile este calculat de la data de 5 a lunii respective),mergeti la Registratura instantei de fond cu cerere scrisa ,prin care solicitati legalizarea hotararilor,atasand la cerere timbrajul aferent,astfel cum a aratat distinsul dn.avocat.
Instanta de fond? Hotararea data de judecatorie a fost atacata cu apel la tribunal. Instanta de fond in acest caz este judecatoria. Sa inteleg ca eu trebuie sa merg la judecatorie pentru a legaliza sentinta de divort? Va trebui sa duc copie dupa hotararea data la divort de catre judecatorie si hotararea data in apel de catre tribunal? Nu-mi este prea clar cum se procedeaza. Am 2 hotarari date de 2 instante, de fapt hotararea data de tribunal modifica in parte hotararea data de judecatorie.La care instanta voi merge pentru a legaliza hotararea? La judecatorie sau la tribunal?
Loredana Puscasu,
Chiar am nevoie de un raspuns!
Nu ma poate ajuta nimeni? Nu cred ca sunt primul caz de acest gen. Cum se procedeaza? La ce instanta trebuie sa merg sa-mi legalizeze hotararea? La judecatorie sau la tribunal?
Pentru ca hotararea sa devina definitiva si irevocabila trebuie sa asteptati sa treaca perioada in care aceasta poate fi atacata cu recurs. Stampila cu mentiunea "definitiva si irevocabila" o pune judecatoria. Daca partea adversa ataca hotararea cu recurs, nu puteti solicita eliberarea hotararii cu mentiunea definitiva si irevocabila, in schimb, pentru a va putea folisi de hotarare, deoarece aceasta este definitiva, puteti solicita investirea acesteia cu formula executorie; chiar daca partea adversa declara recurs, recursul nu suspenda executarea hotararii.
Alta posibilitate: daca dv nu doriti sa atacati hotararea si nici partea adversa, puteti sa rugati partea adversa sa dea o declaratie prin care renunta la calea de atac chiar daca nu au trecut cele 30 de zile. Declaratia se depune la instanta care a pronuntat ultima hotarare (tribunalul in situatia dumneavoastra). La fel si dumneavoastra, declarati ca renuntati la calea de atac. In urma acestor declaratii, dosarul se va intoarce la judecatorie. Apoi puteti solicita eliberarea unei copii legalizate de pe hotarare cu mentiunea "definitivasi irevocabila". Nu trebuie sa prezentati dv ambele hotarari deoarece acestea se afla la dosar. Mai mult decat atat, in motivarea hotararii date in apel sunt cuprinse si dispozitiile date de catre judecatorie, iar mentiunea de "definitiva si irevocabila" va fi pusa pe ultima hotarare,cea a tribunalului.