avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe autoturism

un autoturism vandut la 14.11.2012, nedeclarat (la primarie, serviciul taxe si impozite locale) de cumparator si nici de ceilalti 3 sau 4 care au urmat. Ultimul cumparator vrea sa intre in legalitate, sa-l declare la serviciul taxe si impozite de care apartine si nu are decat certificatul fiscal de la 14.11.2012. Este clar ca v-a declara auto ca l-a cumparat de atunci, din 14.11.2012 si va prezenta un contract de vanzare cumparare din acea data.
INTREBARE 1 : in afara de amenda in valoare de 30 lei, impozitul aferent perioadei 14.11.2012 pana in prezent (180 lei/an la motor 2 diesel) si penalitatile care rezulta din intarziere, MAI SUNT LEGAL SI ALTE RESPONSABILITATI FINANCIARE SAU DE ALTA NATURA?
INTREBARE 2 : motorul are capacitatea cilindrica 1998 centimetri cubi, an de fabricatie 2001, combustibil motorina, cumparatorul are 20 ani, daca are importanta, cam care ar fi cuntumul impozitului cu amenda si penalitati?
VA MULTUMESC FRUMOS!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:33, 24 Februarie 2014
1-
Este clar ca v-a declara auto ca l-a cumparat de atunci,

Detinatorul auto nu va reusi introducerea pe rol fiscal a bunului mobil cu documentele datate 14.11.2012,deoarece acestea au valabilitate strict 30 de zile
2-Varsta nu este prevazuta criteriu pentru calcularea obligatiilor la bugetul local
Ultima modificare: Luni, 24 Februarie 2014
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul impozit autoturism leuceaemil leuceaemil Am un autoturism recent cumparat marca Nissan Xtrail diesel, capacitate cilinddrica 2186 cm cubi. Va rog sa-mi calculari impoziul datorat pe anul 2018. Va ... (vezi toată discuția)
Taxe si impozite locale roadx roadx Taxe si Impozite locale In data de 22 Ianuarie 2022, d-l Dragos Niculescu a publicat un articol legat de taxe si impozite pe 2022 ... (vezi toată discuția)
Taxele la masinile cumparate pe firma sunt mai mari fata de cele cumparate pe persoana fizica? distribution distribution Buna ziua, Doresc sa achizitionez un autoturism cu motor de 1590cm. As dori sa stiu daca impozitul anual si asigurarea sunt mai mari daca o cumpar pe ... (vezi toată discuția)