Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe autoturism

un autoturism vandut la 14.11.2012, nedeclarat (la primarie, serviciul taxe si impozite locale) de cumparator si nici de ceilalti 3 sau 4 care au urmat. Ultimul cumparator vrea sa intre in legalitate, sa-l declare la serviciul taxe si impozite de care apartine si nu are decat certificatul fiscal de la 14.11.2012. Este clar ca v-a declara auto ca l-a cumparat de atunci, din 14.11.2012 si va prezenta un contract de vanzare cumparare din acea data.
INTREBARE 1 : in afara de amenda in valoare de 30 lei, impozitul aferent perioadei 14.11.2012 pana in prezent (180 lei/an la motor 2 diesel) si penalitatile care rezulta din intarziere, MAI SUNT LEGAL SI ALTE RESPONSABILITATI FINANCIARE SAU DE ALTA NATURA?
INTREBARE 2 : motorul are capacitatea cilindrica 1998 centimetri cubi, an de fabricatie 2001, combustibil motorina, cumparatorul are 20 ani, daca are importanta, cam care ar fi cuntumul impozitului cu amenda si penalitati?
VA MULTUMESC FRUMOS!
1-
Este clar ca v-a declara auto ca l-a cumparat de atunci,

Detinatorul auto nu va reusi introducerea pe rol fiscal a bunului mobil cu documentele datate 14.11.2012,deoarece acestea au valabilitate strict 30 de zile
2-Varsta nu este prevazuta criteriu pentru calcularea obligatiilor la bugetul local
ynocentta, utilizator