Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retineri din salariu. Abuz sau nu ???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retineri din salariu. Abuz sau nu ???

Dupa 5 luni de insolventa (suntem, ca si salariati, la masa credala) ni se aduce la cunostinta ca, din salariu pe luna viitoare, se va opri o cota parte (20 - 25%) care vor fi introdusi ulterior tot la masa credala. Aceleasi opriri se vor face si celor care sunt deja pe lista de disponibilizari. Este LEGAL acest lucru ??? X-( X-( #-o Ce putem face ???
Nu este corect.
Orice retinere din salariu se poate face in baza :
- unei hotarari judecatoresti irevocabile

- in baza unui acord intre partile din c.i.m.

Puteti sesiza ITM-ul si /sau promova o actiune in instanta. Insa, ITM-ul nu-l poate obliga pe angajator sa faca ceva sau sa nu faca ceva
Cornel Vasile, Consilier juridic