Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Somaþie pentru plata tarifului de despãgubire
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Somaþie pentru plata tarifului de despãgubire

Bună ziua.
Am primit două somaţii de la CNADNR privind plata a două tarife de despăgubire stabilite prin două procese verbale prvind contravenţii (circularea fără rovinietă). PV sunt din luna iulie 2011. Am achitat în februarie 2012 amenzile, dar nu am achitat respectivele tarife de despăgubire.
În somaţie sunt ameninţat că, dacă nu achit aceste două tarife de câte 28 de euro, voi fi executat silit. Din câte ştiu eu, tariful de despăgubire nu mai este valabil din vara lui 2012.
Poate acum CNADNR să mă execute silite pentru aceste două tarife de despăgubire stabilite în 2011?
Mulţumesc
Legile se aplica pentru viitor, nu au caracter retroactiv, astfel ca se aplica legea in vigoare la data savarsirii faptei.