Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incalcarea dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incalcarea dreptului de proprietate

Buna ziua,

Am marea rugaminte sa-mi oferiti cateva informatii in legatura cu incalcarea dreptului de proprietate: am pamant in judetul Neamt, intr-o comuna. Pe acel pamant a venit o echipa ( PROSPECTIUNI SA ) care a facut gauri si a bagat tevi si a intins fire pe suprafete foarte mari. Toate aceste lucruri le-a facut fara semnatura mea de proprietar. Doresc sa stiu cum ma pot apara in aceasta situatie??? As vrea sa dau firma in judecata si sa cer despagubiri pentru calcarea, gaurirea fara acordul proprietarului.

Care sunt legile care fac referire la incalcarea dreptului de proprietate??? Ce legi imi sunt de folos in aceasta situatie???

Astept raspunsul dvoastra urgent.
Cu stima
Buna ziua, adresativa politiei pentru

Tulburarea de posesie

Ocuparea, în întregime sau în parte, fără drept, a unui imobil aflat în posesia altuia, fără consimţământul acestuia sau fără aprobare prealabilă primită în condiţiile legii, ori refuzul de a elibera imobilul astfel ocupat se pedepseşte cu închisoare de la 1 la 5 ani.

Dacă fapta prevăzută în alin. 1 se săvârşeşte prin violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea semnelor de hotar, a reperelor de marcare, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Dacă fapta prevăzută în alin. 2 se săvârşeşte de două sau mai multe persoane împreună, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 15 ani.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală. va puteti constitui parte civila si solicitati daune.