Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Despre penalizari - calcul si incasare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Despre penalizari - calcul si incasare

Ce procent de penalizari poate aplica o asociatie de proprietari? In cazul unui debit la care s-au calculat penalitati, in cazul unei plati partiale ce se opreste inainte debitul, penalitatile sau se imparte suma si la debit si la penalitati?
Procentul de penalizare este cel inscris in documentul prin care s-a infiintat sistemul de penalizare propriu al asociatiei, PV al comitetului sau statut.
El poate fi oricat, dar nu mai mare decat 0,2% / zi

In mod normal se incaseaza proportional atat din cota principala, cat si din penalizare si neaparat in ordinea vechimii sumei neachitate.

Exemplu:
- cota principala 1800 lei;
- penalizari neachitate 200 lei;
- total de plata 2000 lei.

Se achita un partial de 1000 lei, deci 50%.
- se incaseaza 900 lei la cota principala si 100 lei din penalizari.
- raman de plata 900 lei si 100 penalizari. = 1000 lei din cei 2000 lei suma initiala.
Penalizarea se calculeaza ca procent la suma datorata + penalizarea cumulata?
Adica la datorii de 500 lei:
- 1 zi intarziere= 0,2*500/100= 1 leu penalizare
- 2 zile intarziere=0,2*(500+1)/100=1,002 lei penalizare
samd
@marynus77
1 zi intarziere= 0,2*500/100= 1 leu penalizare
- 2 zile intarziere=0,2*(500+1)/100=1,002 lei penalizare
samd

Este gresit cum calculati, NU SE APLICA PENALIZARE LA PENALIZARE!!!
NU.
Penalizarea se aplica numai la cota principala (inclusiv cota la fonduri).
In exemplul dv.
pentru o suma neachitata de 500 lei
- 1 zi intarziere = 500*0.2%*1 = 1 leu penalizare. De plata 501 lei (500 cota principala + 1 leu penalizare)
- 2 zile intarziere = 500*0.2%*2 = 2 lei penalizare. De plata 502 lei (500 cota principala + 2 lei penalizare)

Penalizarea calculata si neachitata nu intra in calculul penalizarilor ulterioare. Ea se depune intr-o celula separata neatinsa de penalizari ulterioare.

Observatie!
La a doua liniuta ati uitat sa inmultiti cu numarul zilelor de neachitare, adica 2 si in plus ati adaugat gresit penalizarea calculata anterior in calculul penalizarii curente.
Multumesc! Am inteles principiul.