Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dovada
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Dovada

Este o scrisoare personala primita de la reclamant, in care s-au solicitat sume de bani si s-au adus calomnii persoanei mele, proba in instanta?
Daca nu doresc depunerea ei (ar prejudicia imaginea reclamantului care simtindu-se jignit va veni cu "Ideea" unor daune morale) judecatorul ma poate obliga sa o fac?
In temeiul caror legi poate sa faca sau sa nu faca acest lucru?
multumesc
in apararea dvs puteti depune toate inscrisurile care va pot ajuta.
Judecatorul va poate obliga, daca nu respectati va poate amenda... pe Codul de procedura civila. Daca sunteti pe civil, caci nu stiu...
Depunerea unui document in instanta nu afecteaza imaginea unei persoane, doar daca faceti documentul public se pune astfel problema.

Cine sunteti? Sunteti parat in dosar?