Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu pre si postnatal - salariu si somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu pre si postnatal - salariu si somaj

Buna ziua,

Sunt insarcinata in 27 de saptamani, si de luna acesta voi intra in somaj, firma fiind in reorganizare. Pana la prenatal mai am 1 luna, ceea ce inseamna ca voi avea 1 luna de somaj.
Cum se calculeaza valoarea concediu prenatal si postnatal daca valoarea somajul e de 675 Ron, iar salariu net declarat este de 4.200 Ron lunar.

Va multumesc!
1. Fiind in somaj indemnizat puteti beneficia concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu crestere copil (CCC).

2. Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.

3. Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.

4. Concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.

5. - Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediul de maternitate o constituie veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de maternitate.
- In baza de calcul intra veniturile brute din salarii precum si indemnizatia de somaj care intra in cele 6 luni.