avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1301 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept de pensie

Sunt cadru militar si am nevoie de ajutor pentru a intelege cand am dreptul sa ies la pensie.

1. Sunt nascut in luna aprilie 1968 si, conform Anexei 6 din legea 263/2010, varsta standard de pensionare este de 59 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 28 ani si 2 luni iar stagiul minim de cotizare este de 19 ani si 1 luna. Lucrez din 1 septembrie 1989, asa ca la 1 septembrie 2014 voi avea 25 de ani de serviciu. Locul meu de munca este incadrat in grupa ,,conditii speciale” si in conformitate cu art.55, alineatul1 litera b beneficiez de o reducere de 12 ani si 6 luni din varsta standard de pensionare, adica 46 ani si 7 luni (in noiembrie 2014) ar putea fi varsta standard de pensionare pentru mine.
2. In legea 80/1995 cu modificarile si completarile ulterioare, la art. 85, alin. 1 litera a) scrie ca militarii pot trece in rezerva dupa implinirea virstei si vechimii in serviciu necesare acordarii pensiei de serviciu.
3. Am semnat cu Ministerul Aparariii Nationale un contract privind exercitarea profesiei de cadru militar in activitate, valabil pana la limita de varsta in grad. Pe acesta este scris:
,,in conformitate cu legea 80/1995 cu modificarile si completarile ulterioare, limitele de varsta in grad pana la care cadrele militare pot fi mentinute in activitate sunt varstele standard de pensionare pentru limita de varsta prevazute de legislatia asigurarilor sociale si pensiilor care reglementeaza sistemul public de pensii pentru institutiile din domeniul apararii nationale…”
4. In legea 263/2010, art3, alin.1, litera v: ,,varsta standard de pensionare — varsta stabilita de prezenta lege, pentru barbati si femei, la care acestia pot obtine pensie pentru limita de varsta, in conditiile legii, precum si varsta din care se opereaza reducerile prevazute de lege”

5. Pe toata durata in care am lucrat am fost incadrat in grupa ,,conditii speciale”, fapt care imi da dreptul la un spor de vechime de 12 ani si 6 luni. Vechimea totala in serviciu ar fi, in septembrie 2014, de:
-25 ani serviciu
-12 ani si 6 luni spor vechime conditii de munca
- 3 ani scoala militara.
In total, 40 de ani si 6 luni, deci stagiul complet de cotizare a fost atins si chiar depasit.

Cam astea ar fi datele problemei. Din punct de vedere legal, am dreptul sa cer trecerea in rezerva cu drept de pensie? Cine ma ajuta, va rog?

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata nichedanutz76 nichedanutz76 Sunt cadru militar activ, am vârsta de 44 ani împliniţi.În cei 22 ani de când sunt cadru am lucrat în grupa I de muncă. După un calculul meu zic că ... (vezi toată discuția)
Reducere virsta standard de pensionare safety safety Va rog sa mi se precizeze daca pentru activitatea desfasurata in sistem militar(cadru militar in activitate/ofiţer) in perioada 01.04.1995-14.01.2013(17 ani ... (vezi toată discuția)
Pensia pentru limita de varsta Ioana1919 Ioana1919 Nascut in iulie 1948 Sex: masculin Studii superioare: 1966-1970 Activitate: - 1 septembrie 1970-1 octombrie 1975 cadru civil (cadru universitar/cercetare ... (vezi toată discuția)