Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa cumpar apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa cumpar apartament

Vreau sa cumpar un apartament. Vanzatorul nu mi-a zis ca este sediu de firma.
Am fost la un notar public si acesta a obtinut extras de carte funciara pentru autentificare.
La rubrica sarcini scrie " nu sunt" . E corecta exprimarea?
Trebuie sa verific daca nu are datorii la E-on Gaz si Electrica? Cum as putea face acest lucru? Este datoria vanzatorul sa aduca in fata notarului o adeverinta precum ca este cu plata la zi?
Pe langa contractul de vanzare cumparare, ce acte trebuie sa mai aduca?
Nu vreau sa ma trezesc dupa semnarea contractului ca am datorii.
Va multumesc!
Adeverinta de la asociatia de proprietari ca nu are datorii, ultima factura si chitante de la electrica, certificat fiscal ca a achitat impozitul, amenzi ce mai are, oricum ii va zice notarul ce trebuie sa aduca, nu aveti grija.

Pentru intocmirea contractului de vanzare APARTAMENT - la Notariat aveti nevoie de urmatoarele acte:

- ACT DE PROPRIETATE
- CERTIFICAT FISCAL (eliberat de Primarie Directia Taxe si Impozite )
- EXTRAS DE CARTE FUNCIARA (eliberat de Judecatorie Birou carte funciara)
- ADEVERINTA DE LA ASOCIATIA DE PROPRIETARI (LOCATARI)

ACTUL DE PROPRIETATE (apartamente)
FACTURILE PENTRU UTILITATI- APA, CURENT GAZ, ABONAMENT RADIO TV ... SA FIE ACHITATE LA ZI ;

ACTE DE PROPRIETATE IMOBILE (teren + constructii)

1. Contract de vanzare cumparare sau donatie, autentificare prin notariat, prin care s-au dobandit atat terenul, cat si consructia.
2. Certificat de mostenitor care atesta faptul ca imobilul a fost dobandit de actualii proprietari prin mostenire, impreuna cu actele de proprietate ale defunctului.
3. Contract de vanzare cumparare sau donatie autentificate prin notariat, prin care s-a dobandit terenul si autorizatia de construire si certificat de urbanism, ambele eliberate de Primarie, pentru constructie.
4. Hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, pronuntata in urma unui proces de divort, partaj etc., in baza careia imobilul a fost atribuit in deplina proprietate si posesie actualului proprietar.

CERTIFICATUL FISCAL Certificatul fiscal atesta faptul ca proprietarul figureaza pe rolul administratiei financiare cu imobilul ce urmeaza a fi vandut, imobil pentru care impozitele sunt achitate la zi, nefiind urmarit pentru eventuale debite sau amenzi catre stat. Acesta se elibereaza de catre Primarie Directia Taxe si Impozite,(adresele precum si prgramul acestora le puteti gasi pe site-ul ECO la rubrica UTILE)

EXTRASUL DE CARTE FUNCIARA Extrasul de carte funciara cuprinde toate datele de identificare si situatia juridica actuala a imobilului:
1. descrierea imobilului;
2. numele si prenumele proprietarilor;
3. actele in baza carora acestia au dobandit proprietatea
4. sarcinile bunului: ipoteci, comandamente, interdictii de instrainare, privilegii etc.

Extrasul de carte funciara pentru informare se solicita de catre notar -

ADEVERINTA DE LA ASOCIATIA DE PROPRIETARI (LOCATARI) etapele obtinerii si vizarii acesteia
- obtinerea formularului 3 exemplare (tip),( de la Primaria de sector);
- acestea se completeaza de catre administrator si presedintele Asociatiei de locatari obigatoriu ca acestia sa semneze sa stampileze si sa-si treaca numele in clar;
- se ataseaza copie xerox dupa ultima lista a cotelor de la intretinere (care sa aiba stampila asociatiei in original);
- se ataseaza copie xerox a ultimei chitante a platii cotelor de intretinere;
- obtinerea formularului 3 exemplare (tip),( de la Primaria de sector);

Nu mai e valabila asta de muuulta vreme.

Buna ziua.Spuneti-mi si mie,va rog,de la ce varsta pot avea proprietati copiii?de exemplu o casa.
multumesc
De la orice varsta poate fi proprietar in acte, insa daca nu are bani proprii, in act va fi trecut si procuratorul de fonduri.. Pana la 16 ani,copiii sunt reprezentati pt semnarea actului, iar de la 16 la 18 ani sunt asistati de un curator, acesta fiind numit de instanta de tutela.