avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa cumpar apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa cumpar apartament

Vreau sa cumpar un apartament. Vanzatorul nu mi-a zis ca este sediu de firma.
Am fost la un notar public si acesta a obtinut extras de carte funciara pentru autentificare.
La rubrica sarcini scrie " nu sunt" . E corecta exprimarea?
Trebuie sa verific daca nu are datorii la E-on Gaz si Electrica? Cum as putea face acest lucru? Este datoria vanzatorul sa aduca in fata notarului o adeverinta precum ca este cu plata la zi?
Pe langa contractul de vanzare cumparare, ce acte trebuie sa mai aduca?
Nu vreau sa ma trezesc dupa semnarea contractului ca am datorii.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ramqby , utilizator 14:12, 16 Februarie 2014
Multumesc, gi-jane2. Situatia mea e ca vanzatorul mi-a ascuns faptul ca are firma trecuta pe adresa respectiva. Si inca ceva, in ultima discutie telefonica cu el, nu vroia sa aduca adeverinte de la e-on(gaz+curent electric).trebuie sa astept sa vad daca le aduce la urmatoare intalnire la notar!
multumesc mult pentru raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare garsoniera tutunarudenisa tutunarudenisa Ce acte imi trebuiesc pentru a putea incheia un contract de vanzare-cumparare, pentru o garsoniera ? Cum aleg notarul care sa nu mi ia pielea de pe mine , ... (vezi toată discuția)
Actele necesare cumpararii aaa123 aaa123 daca doresc sa cumpar un imobil, ce acte,documente,trebuie sa mi se prezinte, sa primesc, ca sa fiu sigur ca imobilul e \"ok\"? (vezi toată discuția)
Pasi de urmat in cumpararea unui apartament? h.ana84 h.ana84 Buna ziua, Doresc sa cumpar un apartament si nu stiu nimic despre cum se procedeaza...Cam cat timp dureaza actele?ce avans se da? ce acte trebuie sa ... (vezi toată discuția)