Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc sa cumpar apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc sa cumpar apartament

Vreau sa cumpar un apartament. Vanzatorul nu mi-a zis ca este sediu de firma.
Am fost la un notar public si acesta a obtinut extras de carte funciara pentru autentificare.
La rubrica sarcini scrie " nu sunt" . E corecta exprimarea?
Trebuie sa verific daca nu are datorii la E-on Gaz si Electrica? Cum as putea face acest lucru? Este datoria vanzatorul sa aduca in fata notarului o adeverinta precum ca este cu plata la zi?
Pe langa contractul de vanzare cumparare, ce acte trebuie sa mai aduca?
Nu vreau sa ma trezesc dupa semnarea contractului ca am datorii.
Va multumesc!
Multumesc, gi-jane2. Situatia mea e ca vanzatorul mi-a ascuns faptul ca are firma trecuta pe adresa respectiva. Si inca ceva, in ultima discutie telefonica cu el, nu vroia sa aduca adeverinte de la e-on(gaz+curent electric).trebuie sa astept sa vad daca le aduce la urmatoare intalnire la notar!
multumesc mult pentru raspuns