Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distribuire materiale pornografice pe Facebook după ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distribuire materiale pornografice pe Facebook după terminarea unei relații

Buna seara,
va rog sa ma jutati cu cateva sfaturi, in ceea ce trebuie sa fac in cazul urmator:
Am avut o relatie cu cineva timp de un an si 5 luni, acesta in luna mai anul trecut a intrat pe adresa mea de mail si a trimis un mail la locul de munca al meu in care le-a vorbit urat sefilor mei direct din motiv ca acestia nu ma plateau.

In urma acestui mail m-am certat cu el si i-am spus sa paraseasca domiciliul meu pana ma intorc de la servici. In casa a ramas baitaul meu in varsta de 10 ani si acesta n prezenta copilului mi-a devastat casa, mi-a taiat toate cablurile electrice, net, cablu tv, mi-a spar tv-uri din casa, monitor, etc.

Dupa ce a plecat de la mine din casa, ajungand la el acasa a postat poze pornografice cu mine pe un site cunoscut de socializare., mentionez ca am facut aceste poze cu el, fiind in intimitatea noastra, fiind deja un cuplu, el locuind cu mine si cu copii mei la mine in casa. Acele fotografii cu mine au stat o noapte, dupa care le-a sters. In urma acestui incident, am avut o cadere nervoasa, aceste poze fiind vazute si de cei de munca, famile, elevi, etc. si am avut o tentativa de suicid. In acest timp el m-a cautat, a venit dupa mine, si-a cerut scz si mi-a spus ca va sterge acele poze, chiar m-a chemat la el acasa sa le sterg eu personal. Insa el a tinut acele poze si in alte parti, tinandu-le dupa spusele lui..."in caz ca mi se intampla cv", insa nimeni vreodata nu l-a amenintat sau cv de gen.

In luna decembrie, anul trecut, mi-a lovit copilul si am luat decizia sa o termin cue el nemaisuportand teroarea in care traiam cu el, pt ca intre timp am aflat ca el mai detinea acele fotografii cu mine si era teama ca le va folosi din nou. Binenteles ca le-a folosit din nou, de asta data trimitandu-le pritenilor sai de pe facebook. Aceste informatii le stiu pentru ca staim parola lui de facebook si am vazut ce discuta cu ei despre mine. Acum cateva zile a aflat ca am intrat pe adresa lui de facebook si m-a acuzat ca i-am spart parola si mi-a facut plangere la politie pe aceasta problema. Mai mult de atat are pretentii la mine sa ii dau banii pe care i-a cheltuit la mine in casa in toata aceasta perioada.

Suntt disperata nu stiu ce sa fac, ma ameninta ca va trimite acele poze la ministerul invatamantului sa nu mai pot profesa, ca le va trimte la ziare, ca va face flayere si le va imprastia in oras.
Multumesc anticipat,
Astept pareri si sfaturi.

Manuela Rășină, administrator
S-ar putea incadra la santaj, asa ca va puteti duce la cea mai apropiata sectie de Politie sa discutati problema, eventual faceti plangere penala.
Si pentru ca fapul ca a postat acele poze cu mine fara acordul meu, nu paote raspunde cumva?
Faptul ca a intrat pe adresa de mail a mea si a scris un mail injositor sa ma denigreze la locul de munca?
multumesc
Pentru simpla distribuire de poze pornografice nu cred ca poate fi pedepsit, poate obiecta ca de ce ati consimtit sa le faca, poate spune ca are drepturi de autor pentru poze si poate face ce vrea cu ele si pana se lamureste treaba la tribunal asta trec niste ani de zile si se poate prescrie. Santajul in schimb este o infractiune grava, in masura in care poate fi dovedita.
Asta e culmea, adică și dumnealui a intrat pe adresa dvs. și a trimis un mail, v-a devastat casa, v-a lovit copilul, etc.Dvs. totuși nu ați făcut nimic o perioadă, probabil din teamă sau încă mai nutreați ceva sentimente?
Acum, din punct de vedere legal, puteți face o serie de demersuri , respectiv plângere penală, solicitare despăgubiri materiale și daune morale. Șantajul,amenințarea și pătrunderea fără drept în computerul dvs. și în adresa de mail rămân opțiunile dvs.,pentru distrugere ar fi trebuit să acționați atunci.Trebuie să adunați dovezi pentru că altfel va fi greu să vă susțineți plângerea , iar aceasta ar putea să nu poată fi soluționată.Cu cât acționați mai repede, cu atât se diminuează riscul ca fostul dvs. prieten să își pună în aplicare planul de a împrăștia peste tot acele poze. În plus, sfatul meu este să vă asumați totuși și dvs. câte ceva din aceste consecințe, și să nu vă lăsați pradă depresei, aveți un copil , iar acesta are nevoie de dvs. mai mult decât oricine.Aveți de dus o luptă, dar nu puteți fi, indiferent de ce încearcă fostul dvs. prieten să vă inducă mental, atât de vinovată în fața oricui le-ar putea vedea, pentru că ați avut încredere în cineva și ați admis că puteți face unele poze mai intime.S-ar putea să nu-l puteți opri dacă este așa de înverșunat și nici măcar o plângere să nu-l sperie, iar când afirma aceasta, mă gândesc la felul în care a acționat, distrugându-vă bunurile , lovindu-vă copilul, fiind cumva deci necenzurat în materie de răzbunare.
De aceea vă sfătuiesc să vă mențineți calmul, să nu clacați și, chiar dacă acele poze vor ajunge să fie văzute de colegii dvs., rețineți că nu sunteți vinovată, nu în acest scop le-ați făcut, nu dvs. le-ați împrăștiat, ați fost doar victima unei persoane căreia i-ați acordat prea multă încredere.
Cel mai sigur, la un moment dat, va putea fi tras și la răspundere penală.
Nu e culmea legally, omul a depus plangere pt accesare fara drept a unui sistem informatic, dansa desi era indreptatita sa depune plangere pt distrugere, lovire si alte violente fata de copil, amenintari, santaj si alte fapte, nu a facut-o. Daca stai si nu spui nimic, nu faci nimic ( sau preferi sa faci alte lucruri tot in dauna ta) , cine sa vina sa te apere ?