Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distribuire materiale pornografice pe Facebook după ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distribuire materiale pornografice pe Facebook după terminarea unei relații

Buna seara,
va rog sa ma jutati cu cateva sfaturi, in ceea ce trebuie sa fac in cazul urmator:
Am avut o relatie cu cineva timp de un an si 5 luni, acesta in luna mai anul trecut a intrat pe adresa mea de mail si a trimis un mail la locul de munca al meu in care le-a vorbit urat sefilor mei direct din motiv ca acestia nu ma plateau.

In urma acestui mail m-am certat cu el si i-am spus sa paraseasca domiciliul meu pana ma intorc de la servici. In casa a ramas baitaul meu in varsta de 10 ani si acesta n prezenta copilului mi-a devastat casa, mi-a taiat toate cablurile electrice, net, cablu tv, mi-a spar tv-uri din casa, monitor, etc.

Dupa ce a plecat de la mine din casa, ajungand la el acasa a postat poze pornografice cu mine pe un site cunoscut de socializare., mentionez ca am facut aceste poze cu el, fiind in intimitatea noastra, fiind deja un cuplu, el locuind cu mine si cu copii mei la mine in casa. Acele fotografii cu mine au stat o noapte, dupa care le-a sters. In urma acestui incident, am avut o cadere nervoasa, aceste poze fiind vazute si de cei de munca, famile, elevi, etc. si am avut o tentativa de suicid. In acest timp el m-a cautat, a venit dupa mine, si-a cerut scz si mi-a spus ca va sterge acele poze, chiar m-a chemat la el acasa sa le sterg eu personal. Insa el a tinut acele poze si in alte parti, tinandu-le dupa spusele lui..."in caz ca mi se intampla cv", insa nimeni vreodata nu l-a amenintat sau cv de gen.

In luna decembrie, anul trecut, mi-a lovit copilul si am luat decizia sa o termin cue el nemaisuportand teroarea in care traiam cu el, pt ca intre timp am aflat ca el mai detinea acele fotografii cu mine si era teama ca le va folosi din nou. Binenteles ca le-a folosit din nou, de asta data trimitandu-le pritenilor sai de pe facebook. Aceste informatii le stiu pentru ca staim parola lui de facebook si am vazut ce discuta cu ei despre mine. Acum cateva zile a aflat ca am intrat pe adresa lui de facebook si m-a acuzat ca i-am spart parola si mi-a facut plangere la politie pe aceasta problema. Mai mult de atat are pretentii la mine sa ii dau banii pe care i-a cheltuit la mine in casa in toata aceasta perioada.

Suntt disperata nu stiu ce sa fac, ma ameninta ca va trimite acele poze la ministerul invatamantului sa nu mai pot profesa, ca le va trimte la ziare, ca va face flayere si le va imprastia in oras.
Multumesc anticipat,
Astept pareri si sfaturi.

Manuela Rășină, administrator
Da, culmea e doar prin aceea că omul făcuse destule și el, din spusele utilizatoarei, altfel, sigur că și dânsa ar fi trebuit să acționeze la timp pentru toate faptele îndreptate împotriva intereselor , patrimoniului, copilului, etc.
Nu am facut atunci nimic pentru ca am crezut ca a sters acele fotografii, chiar pe mine m-a lasat sa le sterg, in schimb el si le-a pus deoparte sa poata sa actioneze in momentul in care eu nu mai vreau sa spun stop. La un moment dat mi-a spus ca stie ca stau cu el din cauza pozelor.
Vineri am trimis o recomandata cu plangerea mea la parchet, credeti ca este bine? si cat va dura pana va fi chemat la audieri, sau sa dea declaratii, nu stiu cum se procedeaza pentru ca nu am mai avut de-a face cu chestii din astea?
Dovezi ca mi-a devastat casa am si acum, toate cablurile taiate de el sunt inca lipite cu banda rosie, martori a ceea ce a facut el am, si char in discutiile cu el prim mesaje sau pe mess sunt in care recunoaste ceea ce a facut si ma ameninta. Insa cu distrubuirea pozelor nu mai am nimic pentru ca la momentul ala am sters tot ce a fost, inclusiv contul meu pe facebook, insa le cunosc numele celor cu care a vorbit pe facebook si le-a mai dat si lor acele poze. Ma pot folosi de aceste dovezi?
Ați procedat bine, cu siguranță.Puteți folosi dovezile respective dacă puteți, martori în special.Contul de fb se poate reactiva din câte știu.Important este să puteți dovedi șantajul ,amenințările.Va putea fi chemat pentru audiere după începerea urmăririi penale conrasa , dacă va începe.