Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA - penalitati la casa de sanatate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA - penalitati la casa de sanatate

buna seara.
am un pfa din 2010 si un contract de asociere in participatiune cu o societate comerciala din acelasi an, anul trecut in august 2013, am primit prima si ultima instiintare de plata de la casa de asigurari de sanatate, am efectuat plata, iar acum cateva zile am primit o somatie de plata de la finante pentru penalitati la sumele pe care trebuia sa le platesc la casa de sanatate. intrebarea mea este: casa de asigurari nu avea obligatia sa trimite decizie de impunere aferenta fiecarui an sau unei anume perioade sa stiu ce/ cum am de platit? nu am primit nicio notificare prin care sa stiu ce am de platit. se specifica in acea somatie de plata a penalitatilor ca pot face contestatie in 30 de zile, am vreo sansa sau nu?multumesc anticipat.
didaniela, utilizator
CAS nu avea obligatia trimiterii unei instintari, dar dvs. aveati obligatia platii, conform legii.