avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Intrebari referitoare la aplicarea OMFP 1792/2002
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Intrebari referitoare la aplicarea OMFP 1792/2002

Buna ziua,
lucrez in cadrul unei institutii publice cu autofinantare si va rog frumos sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
1)Daca ordonatorul de credite al unei institutii publice, poate delega raspunderea semnarii ordonantarilor, catre persoana desemnata sa exercite controlul financiar preventiv, din cadrul institutiei publice?
2)Daca pentru a doua semnatura pe ordinele de plata catre Trezorerie (prima semnatura fiind cea a sefului compartimentului financiar-contabil, conform OMFP 1792/2002), poate fi desemnata persoana care exercita controlul financiar preventiv, in cadrul institutiei publice ?

Alte discuții în legătură

Drept de semnatura pe op (ordinul 1792/2002) ANDREI_oni ANDREI_oni A doua semnatura pe ordinul de plata catre Trezorerie, poate fi a persoanei desemnate sa realizeze controlul financiar preventiv, in cadrul unei institutii ... (vezi toată discuția)
Viza "bun de plata" ANnYaSorina ANnYaSorina Buna ziua, Va rog frumos sa mi răspundeți la următoarele doua întrebări: Lucrez in cadrul unei instituții publice centrale si ma confrunt cu situația ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitati pentru functia de contabil-sef ANDREI_oni ANDREI_oni Buna ziua, sunt economist in cadrul unei institutii aflate in subordinea Directiei de Sanatate Publica, si va rog frumos sa imi precizati in ce masura pot ... (vezi toată discuția)