Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Drept de semnatura pe OP (Ordinul 1792/2002)
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Drept de semnatura pe OP (Ordinul 1792/2002)

A doua semnatura pe ordinul de plata catre Trezorerie, poate fi a persoanei desemnate sa realizeze controlul financiar preventiv, in cadrul unei institutii publice, (cu autofinatare)?( Ma refer la OMFP 1792/2002 pt aprobarea Normelor metodologice privind angajarea, lichidarea, ordonantarea si plata cheltuielilor institutiilor publice)
A doua semnatura pe OP trebuie sa fie obligatoriu a contabilului institutiei, indiferent daca acesta are si CFP-ul sau nu.
Multumesc !