Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorare punctaj grupa I
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorare punctaj grupa I

Daca beneficiez de reducerea varstei de pensionare conform L 380/2014, beneficiez si de majorarea punctajului pe perioada lucrata in grupa I ? M-ar interesa si temeiul legal. Multumesc

1)Reducerea varstei

Legea 380/2013

[ link extern ]

2)Punctaj suplimentar

Legea 263/2010

ART. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:

b) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii speciale, potrivit legii;