Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Preluare datorii de catre asociatie de proprietari nou ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Preluare datorii de catre asociatie de proprietari nou infiintata

Am urmatoarea situatie dificila:
Intr-un condominiu nou,am infiintat o asociatie de proprietari. Avem deja inregistrarea la finante si CUI-ul.
Suntem in situatia, ca nu ne putem transcrie contractele de utilitati pe asociatie, ca cele vechi nu sunt achitate.
Intrebarea mea este: Poate asociatia de proprietari sa preia datoriile vechi care in ultimele 5 luni s-au incasat si achitat partial prin numele unei persoane fizice pe care noi locatarii l-am imputernicit? Preluand datoriile, speram ca am putea sa ne transcriem contractele, incet sa ne achitam facturile restante de inaintea infiintarii asociatiei si sa intram in normalitate.
Daca se poate face asect lucru, conform carei legi se poate face si care este procedura efectiv.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Daca va inregistrati cu debite fata de furnizorii de utilitati,aveti varianta sa incheiati -numai ca entitate juridica-angajament de plata,astfel incat intr-un interval de comun acord asumat sa acoperiti debitele
Daca anterior contractul a fost pe numele unei persoane fizice-care nu a achitat catre furnizorii de utilitati c/v facturi,dv ca si asociatie de proprietari incheiati contract de furnizare utilitati ,care nu are nici o tangenta cu debitele persoanei fizice care a achitat partial c/v facturi
Probabil ca aveti mai multi furnizori de utilitati si servicii. Luati-i pe rand si discutati cu fiecare in parte. Faceti cu fiecare un punctaj si stabiliti clar cat aveti de plata si preluati aceste debite pe asociatia proaspat infiintata, cu acordul fiecarui furnizor, de la caz la caz.
Unul poate accepta sa preluati debitele si sa platiti treptat, alt fornizor poate o sa va impuna sa achitati totul la zi si apoi sa incheiati contract...

@ynocentta, spuneti ca:
Daca anterior contractul a fost pe numele unei persoane fizice-care nu a achitat catre furnizorii de utilitati c/v facturi,dv ca si asociatie de proprietari incheiati contract de furnizare utilitati ,care nu are nici o tangenta cu debitele persoanei fizice care a achitat partial c/v facturi

Asociatia de proprietari nu are cum sa incheie singura contract de furnizare utilitati, asa cum spuneti, pentru simplul motiv ca aceste contracte se incheie intre furnizor si asociatie.
Apoi gresiti cand credeti ca asociatia nu are nici o tangenta cu persoana fizica... Pai acea persoana fizica primea facturile aferente consumului indicat de apometrul general seria xx, instalat la adresa ZZ, ori acum asociatia incheie cu furnizorul contract exact pe acel punct de consum si nu pe altul, intelegeti?
Si daca cineva cumpara un apartament legal prin notar, cand ajunge la furnizorul de energie elecrica sau gaz nu i se intocmeste conttract pe numele noului proprietar ddecat dupa achitarea la zi a consumului de pana atunci, intelegeti?
Va rog, unde nu stiti, nu mai raspundeti!

La schimbarea proprietarului ,furnizorul de energie electrica impune schimbarea contorului electric-cel putin asa se practica in Bucuresti
Adriantot, moderator
Nu-i adevarat. Nu se schimba niciun contor.
Singura conditie de preluare a unui contract este plata datoriei catre Enel (daca exista).
Asa e-n Bucuresti!
Avem o asociatie de proprietari cu 4 scari ,10 nivele
In ultimul an au fost vandute in jur la 25 de apartamente,toti cumparatorii ,dupa incheierea contractului cu furnizorul de energie,au precizat ca li s-au inlocuit contoarele de energie electrica-unii dintre acestia denuntand faptul ca noile aparate inregistreaza mai mult decat anterioarele,ca fac diferite zgomote in functionare