Forum Discuţii juridice Executare silită Modificare suma executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Modificare suma executare silita

In cazul in care s-a dispus executarea silita si este deja aplicata poprirea asupra veniturilor pentru o suma restanta, exista temei legal pentru majorarea acestei sume cu dobanzi si penalitati calculate pe perioada popririi?
~ Conținut șters la cerere ~
Daca datoria provine dintr-un contract de credit, se calculeaza in continuare penalitati la intreaga suma declarata scadenta anticipat. In general, toate sumele ce se aduna datoriei, sunt calculate cf contractelor semnate.
Va puteti apara formuland contestatie la executare daca nu va lamuresc explicatiile creditorului sau executorului.
Intrebarea mea viza situatia in care, dupa achitarea sumei prin poprire, creditorul a venit cu un alt titlu executoriu pentru o suma suplimentara si continua sa calculeze dobanzi si penalitati, ceea ce majoreaza datoria la infinit. Va multumesc.
da.. asa se intampla pana la achitarea sumei.
Puteti contesta la instant ade executare si cere pe aceasta cale desfiintarea noului titlu executoriu.
Va multumesc.