avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... teren aferent locuintei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

teren aferent locuintei

Buna ziua .Parintii mei au cumparat in 1995 o casa , in baza Legii 112/1995 , casa in care locuiau cu chirie din anul 1985 , terenul ramanand in proprietatea primariei . In tot acest timp , pentru terenul aferent locuintei , au platit chirie si mai nou impozit separat . Se poate invoca in acest caz uzucapiunea , referitor la teren ?
Cel mai recent răspuns: Veronica Popescu , Avocat 11:00, 21 Aprilie 2009
Nu aveti cum sa invocati uzucapiunea un baza chiriei pe care ati platit-o pentru terenul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie teren din jurul casei - uzucapiune posibila? catalinn008 catalinn008 buna ziua, am nevoie de un sfat. bunicii sotiei locuiesc intr-o casa de peste 20 de ani. In jurul anilor 2000 au cumparat casa de la primarie, insa nu si ... (vezi toată discuția)
Ordin prefect irbag irbag In 1985 parintii mei au construit o casa pe un teren dat de primarie de 300 mp. In 1995 s-a emis Ordinul prefectului pe 100 mp \"aferent locuintei \" ( este ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune IOSUB CRISTI IOSUB CRISTI detin un teren cu chirie din anul 1974 ; închiriat de la primăria Iasi ; in anul 1995-Legea 112 şi 2oo3 - Legea 10, pretinsul fost propritar a incercat să ... (vezi toată discuția)