Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare medicala

Buna ziua.Ma numesc Mititelu Gabriela si problema mea este urmatoarea:sunt insarcinata insa nu lucrez deci nu beneficiez de asigurarea medicala.M-am interesat si am aflat ca fiind insarcinata am dreptul de a fi asigurata medical pe perioada sarcinii si 6 saptamani dupa .Insa cei de la casa de asigurari imi spun ca pt a beneficia de acest lucru trebuie sa platesc cotizatia pe 6 luni .Medicul ginecolog mi-a confirmat acelasi lucru ca sunt asigurata pe perioada sarcinii si inca 6 sapt dupa.Si nu stiu care e varianta corecta.Va rog foarte mult lamuriti-ma .Va multumesc.
Ca sa intelegeti mai bine legea ( pentru ca legile au in general mai multe interpretari ). Ati fi obtinut o deverinta de la CJAS si nu ati mai fi platiti contributia pe perioada sarcinii (asa cum prevede legea, sunt scutite de la plata CAS "femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã " ) doar daca ati fi avut deja un contract cu CJAS.
melania_14, utilizator
ana-cer a scris:

Va rog sa precizati ce statut ati avut in ultimii 5 ani (eleva, studenta, somaj,etc.) si daca ati avut vreun loc de munca.

din 2008 pana in 2011 am fost eleva la o scoala postliceala iar din 2011 pana in prezent casnica.