Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credite- imposibilitate plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credite- imposibilitate plata

Buna ziua!
Am cumparat produse electronice de la Flanco
cu plata in 60 de rate lunare , am dus ratele pana la capat
imediat dupa ce-am achizitionat produsele electronice
m-am trezit acasa prin posta cu un CARD avand o anumita suma de bani pe el
dupa cca 2 saptamani am primit tot prin posta si pinul acestui card de credit
Lovindu-ma de niste probleme am scos suma ce era pe card
Cei de la Flanco au inceput sa-mi suplimenteze cardul cu inca jumatate
din suma pe care-o aveam pe acest card , din cauza problemelor
ce tin de Criza Economica n-am putut sa-mi onorez de fiecare data
extrasele de cont primite acasa , cei de la Cetelem (numele societatii schimbandu-se din Flanco in Cetelem) mi-au trimis prin posta un contract
prin care mi s-a propus sa esalonez acest imprumut de pe card intr-un imprumut
pe o perioada de 10 ani avand ratele fixe , contract pe care eu l-am semnat
si l-am expediat tot prin posta catre Cetelem!
Tot din cauza Crizei Economice n-am putut nici de aceasta data sa-mi onorez
indatoririle , intre timp mi-am schimbat si domiciliul , iar catre Cetelem
n-am mai achitat rate de cca 7 luni , nu mi-au trimis nicio instiintare la vechea adresa si nici la locul de munca nu am mai primit tot asa de cca 7 luni
Va rog sa-mi spuneti dupa cat timp se prescrie acest credit!
Multumesc anticipat!
Dupa 3 ani daca nu fac nimic sa recupereze cat datorati.
Prima data cand mi-a venit cardul acasa prin posta
avea pe el suma de 10 milioane (sunt aproape 5 ani de atunci)
am scos banii , ei au vazut ca am scos banii si dupa primele
doua rate pe care le-am rambursat in baza celor dou extrase de cont primite
mi-au mai suplimentat cu inca 5 milioane , dupa care inca 10 milioane si tot asa
pana s-au facut 50 de milioane , in urma contractului trimis de ei la domiciliu
prin posta , cardul de credit a fost anulat , iar datoria (rest) de platit
cca 48 de milioane mi-a fost reesalonata pe 10 ani in rate egale
unde donbanda este catastrofal de mare rata + dob = 118 ron pe luna timp de
10 ani...din cauza crizei economice am ramas in imposibilitate de plata
doresc sa va aduc la cunostinta ca pana a-mi schimba numarul de telefon
am fost contactat aproape luna de luna de reprezentantii Cetelem
care m-au amenintat si hartuit in permanenta!
Puteti fi mai clar in raspunsul dumneavoastra?
Va multumesc anticipat!
Prin a face ceva, m-am referit la acte menite sa intrerupa termenul de prescriptie- somatii trimise de executorul judecatoresc, sa faca cerere la executor pt executarea dvs silita, sa fi platit dvs de bunavoie o rata, astea intrerup prescriptia, nu ca va apeleaza la telefon.
Deocamdata nu poate fi vb de prescriptie. Ati semnat un angajament de plata, ala a intrerupt la data semnarii lui termenul si a inceput sa curga alti 3 ani.. ati platit ceva timp rate, de cat timp nu ati mai platit deloc ?
Nu am mai platit ratele de 7 luni , in tot acest timp am primit cateva citatii
din parte Cetelem (anul trecut prin sept - oct) la vechiul domiciliu
eu sunt mutat de acolo pentru ca apartmentul l-am vandut si mi-am luat altul
la care inca nu mi-am facut mutatia pe CI , tot anul trecut prin iunie sau iulie
mi-a venit si la serv sa-mi puna proprire pt o rata (118 ron)
dar m-am prezentat la mag Flanco si-am achitat acea rata dupa care am mai
achitat o rata si cam atat