Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Completare bilant an anterior
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Completare bilant an anterior

Formularul 30 date informative , al bilantului din 2012 e completat doar partial , acum la intocmirea bilantului pe 2013 trebuie trecut exact datele declarate in bilantul depus in 2012 sau se poate completa cu datele omise? Probabil cine a intocmit bilantul anul anterior nu s-a priceput sa-l completeze pe tot.
carmen_d_ a scris:

Formularul 30 date informative , al bilantului din 2012 e completat doar partial , acum la intocmirea bilantului pe 2013 trebuie trecut exact datele declarate in bilantul depus in 2012 sau se poate completa cu datele omise? Probabil cine a intocmit bilantul anul anterior nu s-a priceput sa-l completeze pe tot.

Completati cu toate datele. Potrivit Ordin 3055/2009:

9 - Situaţiile financiare anuale trebuie să ofere o imagine fidelă a activelor, datoriilor, poziţiei financiare, profitului sau pierderii entităţii.

Eventual prezentati in notele explicative de ce difera.

Potrivit Ordin 3055/2009:

335 - Această secţiune exemplifică modul de prezentare în notele explicative la situaţiile financiare anuale, a informaţiilor cerute de prezentele reglementări. Ca urmare, entităţile stabilesc formatul notelor explicative, cu condiţia prezentării cel puţin a informaţiilor solicitate, referitoare la elementele cuprinse în situaţiile financiare anuale.
Notele explicative prezentate în continuare constituie doar exemple de prezentare, entităţile trebuind să întocmească note explicative care să acopere toate informaţiile necesar a fi prezentate potrivit prezentelor reglementări:
1. Active imobilizate
2. Provizioane
3. Repartizarea profitului
4. Analiza rezultatului din exploatare
5. Situaţia creanţelor şi datoriilor
6. Principii, politici şi metode contabile
7. Participaţii şi surse de finanţare
8. Informaţii privind salariaţii şi membrii organelor de administraţie, conducere şi de supraveghere
9. Exemple de calcul şi analiză a principalilor indicatori economico-financiari
10. Alte informaţii
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc pentru raspuns.