Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Nota explicativa 10
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Nota explicativa 10

Buna

As vrea niste precizari legate de contract leasing(cumparare masina) in nota explicativa 10
Se trece sau nu ?
Multumesc
Da se trec:

Ordin 3055/2009 mentioneaza

335 - Această secţiune exemplifică modul de prezentare în notele explicative la situaţiile financiare anuale, a informaţiilor cerute de prezentele reglementări. Ca urmare, entităţile stabilesc formatul notelor explicative, cu condiţia prezentării cel puţin a informaţiilor solicitate, referitoare la elementele cuprinse în situaţiile financiare anuale.

Nota 10 cuprinde si:

h) Ratele achitate în cadrul unui contract de leasing.
i) În cazul unui leasing financiar, locatorul va prezenta următoarele informaţii:
- o descriere generală a contractelor semnificative de leasing;
- dobânda de încasat aferentă perioadelor viitoare.
În cazul unui leasing financiar, locatarul va evidenţia următoarele:
- o descriere generală a contractelor importante de leasing, incluzând, dar fără a se limita la, următoarele:
▪ existenţa şi condiţiile opţiunilor de reînnoire sau cumpărare;
▪ restricţiile impuse prin contractele de leasing, cum ar fi cele referitoare la datorii suplimentare şi alte operaţiuni de leasing;
- dobânda de plătit aferentă perioadelor viitoare.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Firma are o masina cumparata in leasing in 2012 prin BT leasing. Eu am trecut in nota 10 doar valoarea ratelor achitate
bastti a scris:

Firma are o masina cumparata in leasing in 2012 prin BT leasing. Eu am trecut in nota 10 doar valoarea ratelor achitate

Trebuie sa treceti si:

În cazul unui leasing financiar, locatarul va evidenţia următoarele:
- o descriere generală a contractelor importante de leasing, incluzând, dar fără a se limita la, următoarele:
▪ existenţa şi condiţiile opţiunilor de reînnoire sau cumpărare;
▪ restricţiile impuse prin contractele de leasing, cum ar fi cele referitoare la datorii suplimentare şi alte operaţiuni de leasing;
- dobânda de plătit aferentă perioadelor viitoare.

Dobânda de plătit aferentă perioadelor viitoare trebuie sa o aveti si in cont

805. Dobânzi aferente contractelor de leasing şi altor contracte asimilate, neajunse la scadenţă
8051. Dobânzi de plătit
Multumesc frumos