Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbrul de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbrul de mediu

Buna ziua!
In cazul in care o persoana doreste sa achizitioneze o masina second-hand din Romania sau din alt stat membru al Uniunii Europene si masina nu are platita timbrul de mediu( fabricata inainte de 2007 in Romania, cu atat mai mult cu cat e adusa din afara ca nu conteaza in ce an e fabricata), trebuie sa plateasca neaparat timbrul de mediu? In caz ca nu trebuie platit neaparat, cum se poate "ocoli"? Daca e "ocolit", la revanzare trebuie platit neaparat sau poate fi din nou "ocolit"?
Multumesc.
Noi am achizitionat o masina (2003)acum cateva luni, ear neinmatriculata (din Germania era adusa) si am platit timbrul de mediu. Nu se elibereaza certificatul fara chitanta cu taxa de timbru (care e destul de mult). Sa speram ca CE va considera timbrul de mediu ilegal, atunci vom putea sa ne recuperamm banii.