Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, daca depasesc venitul estimat cat trebuie sa mai ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, daca depasesc venitul estimat cat trebuie sa mai platesc?

Buna ziua!

Acum imi doresc sa fac un PFA ca traducator, dar inca nu stiu clar toate lucrurile legate de acest statut.

Am aflat ca trebuie sa fixez o suma estimata de venit pe an, dar daca depasesc aceasta suma, cat ma platesc la sfarsitul anului? Cum se calculeaza?
Multumesc tuturor membrilor pentru timpul destinat respunsurilor!

Cred ca de aici in colo o sa ma descurc. In caz contrar, ma mai apelez la ajutorul Dvs.

O zi buna!
Buna ziua d-ra/d-na Melania,

In raspunsul foarte folositor de mai sus ati spus "Daca optati pt norma de venit impozitul, CAS-ul nu se m-ai recalculeaza indiferent daca dvs ati realizat sau nu norma de venit."

Daca optati pt norma de venit, puteti clarifica va rog
1. ce se intampla in cazul depasirii venitului din norma? (CAS-ul nu se mai recalculeaza, dar restul? impozitul pe venit, contributia la pensie?)

2. care sunt obligatiile anuale in acest caz? (exista ceva echivalent declaratiei 200 ce trebuie completat? trebuie completata declaratia 200 oricum?)

Multumesc frumos
- in cazul optarii pt norma de venit platiti 16% din norma indifierent daca realizati un venit mai mare sau mai mic decat norma (la fel si la CASS)
- declaratia 200 se depune doar de catre cei impusi in sistem real (in cazul persoanelor impozitate in baza normelor de venit nu se face regularizare)