avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salarii, beneficii, cheltuieli
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salarii, beneficii, cheltuieli

Buna tuturor,

Am cateva intrebari a caror raspunsuri ma vor ajuta pe mine si pe voi pentru a clarifica daca platiti cat trebuie la intretinere.

In asociatia din care fac parte (44 apartamente, 4scari, un imobil)se platesc urmatoarele:

Administrator - 770ron
Presedinte - 500ron
femeie de serviciu - 440ron

Din cheltuieli mai fac parte:
- abonament la telefon pentru administrator uneori vine cu o factura de 500lei pe o luna,
- cartele de transport public;
restul sunt cheltuieli uzuale (apa, gunoi, electrivitate, caldura etc.)

Pareri si exemple ar ajuta foarte mult.
Merci,
Vali

Cel mai recent răspuns: lvd , utilizator 12:23, 21 Februarie 2014
Drepturile salariale mentionate sunt dispuse de adunarea generala.comitetul executiv al asociatiei de proprietari
Abonament telefon/cartela transport in comun sunt acordate de catre reprezentantii asociatiei de proprietari,pentru buna desfasurare a activitatii si relatiilor asociatie de proprietari/terti-furnizori,prestatori servicii
Daca aveti neclaritati/suspiciuni,in temeiul L nr 230/2007 art 10 ,puteti solicita oficial precizari presedintelui de asociatie de proprietari
Buna,
Multumesc de raspunsuri. Stiu conditiile in care se acorda aceste privilegii, acestea nu sunt respectate insa intrebarea mea este: care e situatia la asociatia dumneavoastra? Ca sa pot face o comparatie realista intre cele doua exemple. Ma intereseaza doar pentru o comparatie a platilor nu pentru metodologia de acordare sau aspectele legale.
Multumesc,
Vali
Asociatia noastra de proprietari este mai mare,dar actualmente beneficiaza de o conducere,
al carui presedinte isi exercita responsabilitatea functiei benevol-respectiv a solicitat si incheiat act aditional la contractul de mandat conform caruia pentru a nu impovara cotele individuale de intretinere-nu solicita remunerarea activitatii sale
Administratorul persoana juridica este remunerat cu 1275 lei/luna
Femeia de serviciu 800 lei luna
Cate apartamente exista in asociatia dumneavoastra "ynocentta"?
Imobilul nostru are 4 scari,cu 10 nivele ,cu cate 4 apartamente pe etaj in total 160 de apartamente

Alte discuții în legătură

Nelamurire angelica82 angelica82 Buna ziua.Locuiesc pe o scara cu 116 persoaneAm mai multe nelamuriri ..si anume:este obligatori sa existe mai multi menbri la asocioatia de locatrai,Inafara de ... (vezi toată discuția)
Salariu imputernicit si presedinte de asociatie carlaelena carlaelena Buna ziua,am si eu o mare problema:avind in vedere faptul ca imputernicitul si presedintele nu se ocupa de nimic in asociatie,am decis sa imi fac bransament ... (vezi toată discuția)
Salarii reprezentanti asociatie propr boyzone boyzone buna ziua.locuiesc cu chirie intr-un bloc din rahova.de cate ori vine factura la intretinere, raman masca, am platit apa calda si cu 120 mii mcub.In sfarsit, ... (vezi toată discuția)