Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nelamurire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nelamurire

Buna ziua.Locuiesc pe o scara cu 116 persoaneAm mai multe nelamuriri ..si anume:este obligatori sa existe mai multi menbri la asocioatia de locatrai,Inafara de administrator presedinte de scara si cenzor?Avem dreptul sa stin ca si proprietari ce salariu primeste cenzorul si cine este acesta?Salariille celor din administratie sunt stabilite de catre priprietari?trebuie sa existe si sef de scara si instalator pe care sa ii platim lunar?
Toate aceste probleme sunt de competenta adunarii generale. Cu privire la drepturile dumneavoastra, ca membru al asociatiei puteti cere orice acte. Solutia la speta dumneavoastra ar fi constituirea unei asociatii de scara care va fi independenta de celelalte scari ale blocului.
angelica82 a scris:

Buna ziua.Locuiesc pe o scara cu 116 persoaneAm mai multe nelamuriri ..si anume:este obligatori sa existe mai multi menbri la asocioatia de locatrai,Inafara de administrator presedinte de scara si cenzor?Avem dreptul sa stin ca si proprietari ce salariu primeste cenzorul si cine este acesta?Salariille celor din administratie sunt stabilite de catre priprietari?trebuie sa existe si sef de scara si instalator pe care sa ii platim lunar?

Sunteti intr-o asociatie de locatari sau de proprietari?
O asociatie trebuie sa aiba presedinte (nu de scara), comitet, casier, administrator, contabil, cenzor, instalatori, femei de serviciu. Unele functii se pot cumula, altele nu . Acum este pe treminate sezonul adunarilor generale de inceput de an. Daca participati la o adunare generala primiti raspuns la multe intrebari. Daca ati ratat adunarea intrebati-l pe administrator, pe presedinte. Puteti solicita procesul verbal al adunarii generale sau explicatii la orice problema.
Imi cer scuze.Asociatie de proprietari.Am gresit eu.Este un bloc cu 4 scari insa de cativa ani scara noastra este separata de restul blocului.Problema este ca de aceasta scara cu 116 persoane are grija vre-o 6 sau 7 persoane..implicit 6 sau 7 salarii...si nu orice salarii ..destul de maricele,,unele cu hoatararea propietarilor insa altele hoatarate de eiDe aceea intrebam in mod legal cat este min de pers care trebuie sa formeze o asociatie de proprietari?Ca sa pot propune aces lucru pt a mai reduce acetse cheltuieli cu salariile lor.Si acel instalator trebuie sa fie angajat permanent sau se palteste numai la interventii?Va multumesc.
De cat timp locuiti in acea scara si la cate adunari generale ati participat?
angelica82 a scris:

Imi cer scuze.Asociatie de proprietari.Am gresit eu.Este un bloc cu 4 scari insa de cativa ani scara noastra este separata de restul blocului.Problema este ca de aceasta scara cu 116 persoane are grija vre-o 6 sau 7 persoane..implicit 6 sau 7 salarii...si nu orice salarii ..destul de maricele,,unele cu hoatararea propietarilor insa altele hoatarate de eiDe aceea intrebam in mod legal cat este min de pers care trebuie sa formeze o asociatie de proprietari?Ca sa pot propune aces lucru pt a mai reduce acetse cheltuieli cu salariile lor.Si acel instalator trebuie sa fie angajat permanent sau se palteste numai la interventii?Va multumesc.

Minim de persoane, cum spuneti dv : Un comitet ales format din 3 membri cu tot cu presedinte, un cenzor ales sau angajat. Un administrator care poate fi si casier si/ sau contabil. Deci minim 5 permanent, dar nu toti trebuiesc platiti. Puteti sa va oferiti ca presedinte, membru in comitet, cenzor sau administrator si sa nu cereti sa fiti platita. Dar nu puteti obliga pe altii sa munceasca facra plata. Pe langa cei 5 mai este nevoie de femeie de serviciu pentru curatenie care nu cred ca se gaseste fara a fi platita. Un instalator care e bine sa se priceapa la mai multe lucruri gospodaresti Acesta daca este angajat costa mai putin decat daca apelati la ziar sa gasiti un instalator cand aveti nevoie. Noia avem un instalator platit lunar cu 250 lei si raspunde rapid la solicitari care sunt 4-5 lunar. Cand nu era acest instalator angajat se apela la tot felul de meseriasi, nu naveau timp, sau faceau treaba de mantuiala ca doar data viitoare nu mai venea acelasi. Unul a desfundat o scurgere de bucatarie la etajul 1 si a luat 700 le in 2 ore. Actualul face treaba de cel putin 2-3 ore pe saptamana si-i dam 250 lei.
Dar uitati-va pe lista de plata si vedeti la coloana salarii cat platiti dv si cat este totalul. Spuneti-ne si noua sa mai putem compara.