Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Atributiuni presedinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Atributiuni presedinte

O asociatie de proprietari are hotararea adunarii generale de a pune presedintele sa se ocupe de toate problemele administrative, cu exceptia partii de contabilitate si casierie, pentru care a ales un contabil, dintre membrii asociatiei.
In acest caz, fiind organe alese se poate face contract de mandat atat la presedinte, cat si la contabil?
Viorel_Lucaciu, utilizator
Conform dispozitii in vigoare persoana fizica care exercita responsabilitatea functiei de administrator,trebuie sa detina atestat profesional
Administratorul de imobil conform disp L nr 230/2007 se angajeaza cu CIM
In situatia expusa de dv,care este atipica,trebuiesc clarificate anumite aspecte
Administratorul de imobil are obligatia sa intocmeasca lunar lista de intretinere
Presedintele de asociatie ,la randul sau are obligatia sa verifice si sa semneze lunar lista de intretinere
In situatia expusa de dv ca aceiasi persoana sa desfasoare concomitent in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari atat responsabilitatea de administrator de imobil cat si acea de presedinte de asociatie nu este posibil deoarece ne confruntam cu situatia de incompatibilitate
Presedintele de asociatie este factor decizional,pe cand administratorul de imobil ca si angajat al asociatiei de proprietari este factor executional
Exercitand concomitent ambele responsabilitati in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari,mai de vreme sau mai tarziu,vor aparea suspiciuni privitor la obiectivitatea si impartialitatea controlului presedintelui asupra activitatii administratorului de imobil
Viorel_Lucaciu a scris:
O asociatie de proprietari are hotararea adunarii generale de a pune presedintele sa se ocupe de toate problemele administrative, cu exceptia ...

E o mica exagerare. Adunarea generala nu are atributiunile de a intocmi fisa postului presedintelui, a oricarui alt membru al comitetului sau altora care lucreaza in asociatie.
Adunarea generala alege presedintele, membrii comitetului, cenzorii.
Presedintele si comitetul angajeaza administrator, casier, conatbil, femeie de serviciu, instalator, s.a.m.d.
Comitetul executiv poate decide preluarea atributiunilor administratorului ca si indeplinirea altor atributiuni si activitati in asociatie.
Asa se poate decide in comitet ca o parte din atribuitiuni sa fie preluate de presedinte, altele de alt membru al comitetului, altelde alt membru al comitetului... Acestia fiind alesi in adunarea generala ca membri ai comitetului (inclusiv presedintele) pot prelua aceste atributiuni si pot fi platiti in baza contractelor de mandat, diferentiat in functie de atribuitiunile pe care le preiau.
Nu se prevede nicaieri in legislatie alegerea de catre adunarea generala a administartorului, a casierului, contabilului...
Alegeti-i in comitet si intocmiti contracte de mandat!