Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua - perioada de supraveghere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua - perioada de supraveghere

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri.De curand am fost condamnat pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice , nu am mai avut nicio abatere niciodata si nu stiu ce presupuneaceasta formulare: " În baza art. 86/1 Cod penal vechi suspendă executarea pedepsei sub supraveghere pe durata de 4 ani . Instituie în sarcina inculpatului măsurile de supraveghere şi obligaţiile prevăzute de art. 86/3 alin. 1 lit. a – d ", Am citit articolele mentionate,ce trebuie sa fac eu , cum se va desfasura perioada de supraveghere , trebuie sa ma prezint undeva, sau cum se procedeaza?Multumesc.

Hotarea o sa fie trimisa in termen de 5 zile la serviciul de probatiune. Apoi o sa fiti citat sa va prezentati la ofiterul de probatiune. Acolo o sa va puna in vedere ce trebuie sa faceti.
Multumesc mult .