Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Suspendarea judecarii cauzei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Suspendarea judecarii cauzei

Se poate cere suspendarea judecarii cauzei in faza de recurs a unui proces in civil,daca s-a dispus trmiterea in judecata a unor persoane care fac parte din procesul civil(au calitatea de parati,intimati in proces).Mentionez ca exista un proces si in civil si in penal referitor la acelasi lucru,speta.Care e articolul din codul civil saud e procedura civila care s-ar aplica in acest caz?
Da, se poate solicita suspendarea cauzei civile pana la solutionarea cauzei penale.