avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul de cotizatie mimim dupa noile ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul de cotizatie mimim dupa noile reglemetari?

-daca sa dat grupa 1 de munca din 2001?
-am 17 ani si 9 luni grupa1 pina in anul 2001,am lucrat pina 8 martie 2010.
-1an si 4 luni grupa 2 de munca.
am 53 de ani,cind pot iesi la pensie si in conditii?:(:(:
O
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:14, 19 Februarie 2014
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
Daca aveti doar anii de grupa,limita de varsta la 65 de ani.
Daca aveti si alt stagiu de cotizare,precizati-l.
1. Nu ati spus care este stagiul de cotizare la pensie (vechimea in munca).

2. Pentru un barbat de varsta dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru anii lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni (numai daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 35 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 8 luni.

4. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece era nevoie de minimum 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 8 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 65/0 - 8/6 = 56 de ani si 6 luni (daca aveti stagiul complet de cotizare de 35 de ani).
Ultima modificare: Miercuri, 19 Februarie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie ivanvintilica ivanvintilica Sunt nascut pe data de 02.09.1959 si am 38 ani munca cu cotizatie. Am lucrat 4 ani in grupa 1 si 34 ani in grupa 2. Cand pot iesi la pensie si cu ce fel de ... (vezi toată discuția)
Pensionare marinsergiu marinsergiu Nascut 29.031956,vechime=33ani 7luni[din care 1an si 4luni-armata]. Am lucrat in grupa I -a=10ani+7luni si in grupa a II-a= 7ani+4luni. Restul anilor de munca ... (vezi toată discuția)
Data pensionarii pentru limita de varsta ionelgadiuta ionelgadiuta Pentru un barbat nascut in iunie 1957, angajat in septembrie 1982, care lucreaza si in prezent si are 8 ani de munca in grupa I , 10 ani de munca in grupa a ... (vezi toată discuția)