Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul de cotizatie mimim dupa noile ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul de cotizatie mimim dupa noile reglemetari?

-daca sa dat grupa 1 de munca din 2001?
-am 17 ani si 9 luni grupa1 pina in anul 2001,am lucrat pina 8 martie 2010.
-1an si 4 luni grupa 2 de munca.
am 53 de ani,cind pot iesi la pensie si in conditii?:(:(:
O
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani.
Daca aveti doar anii de grupa,limita de varsta la 65 de ani.
Daca aveti si alt stagiu de cotizare,precizati-l.
1. Nu ati spus care este stagiul de cotizare la pensie (vechimea in munca).

2. Pentru un barbat de varsta dvs. varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

3. Pentru anii lucrati in gr. I de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni (numai daca aveti indeplinit stagiul complet de cotizare de 35 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 8 ani si 8 luni.

4. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece era nevoie de minimum 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 8 luni.

5. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 65/0 - 8/6 = 56 de ani si 6 luni (daca aveti stagiul complet de cotizare de 35 de ani).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane