Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... România este gata sã rescrie legile fizicii, în ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

România este gata sã rescrie legile fizicii, în special legea a doua a termodinamicii

in practica, in unele cazuri, fiscul prinde evazionistul prin estimare.

adica, simplificat putin, la o spalatorie auto (care nu declara fiscului mai nimic venituri), de exemplu, fiscul pune mana pe facturile lunare de energie si apa emise catre spalatoria auto, imparte cantitatile din facturi la un consum mediu de energie/apa per masina spalata, afla numarul de masini 'spalate', inmulteste numarul de masini spalate cu un tarif mediu/masina si se ajunge la incasarile (veniturile) reale estimate.

veniturile astea estimate le potcoveste fiscul corespunzator si-l scoate dator (cu taxe catre stat aferente) pe spalatorul de masini.

invers, sa obtii si sa declari venituri (productie) fara sa consumi energie, nu credeam ca e posibil...

nici la nivelul unei spalatorii, nici la nivelul economiei...

si nici nu e posibil. ca altfel, in romania...

O producţie tot mai mare se va realiza cu un consum tot mai redus de energie, iar creşterea va fi, la limită, infinită, pe fondul unui consum energetic nul.
ªi atunci, românii se vor bucura de "raiul" economic visat de generaţii întregi de economişti şi politicieni, unde nu este nici durere şi nici suferinţă, doar fericire eternă....
:happy:

De ce creşterea economică nu este confirmată şi de consumul de energie?

[ link extern ]
:D
Ba este posibil si invers. Se numeste spalare de bani.... II impozitezi si ii introduci pe piata legal.
Metoda descrisa de dvs mai sus se numeste metoda indirecta si este folosita de mult de inspectori in control. N-am auzit sa o aplice la spalatorii pana acum, doar la fabricile de paine.
normal, basescu nu-l felicita pe ponta pentru cresterea economica din 2013.

"Daca Ponta ma felicita pe cresterea economica de 3,5%, il felicit si eu. Investitiile facute atunci in 2008, 2009, 2010 au inceput sa produca la capacitate maxima.
Nu-l felicit, toate-s ramase de la Boc." - basescu

da' ca productia aia la "capacitate maxima" din 2013 n-are cum sa fie "maxima" cu consum de energie minima, nimic!:rofl:
o completare fireasca, o rezultanta la 'cresterea economica 2013' a lu' ponta (sau a lu' basescu si boc, nu se stie, e o disputa ponta/basescu, a cui e 'cresterea')..

MARIA GRAPINI: "UN ROMAN, primul om care a zburat in cosmos!":whistle:

[ link extern ]

allbike, utilizator
cu astfel de succese, un viitor pe masura:

Călin Popescu Tăriceanu- proiect de presedinte al romaniei din 2014: "Vreau şi sper să apuc să văd România a şaptea putere economică a Europei, un vis care este perfect realizabil."

asta, desigur, "Daca USD ma sustine sa candidez la prezidentiale.":O

nota:
usd e psd.
pana in 2019, cu psd si tariceanu vom fi belgia, vom fi belgia!:justcuz:
(belgia e pe locu' 7 acum)
allbike a scris:

normal, basescu nu-l felicita pe ponta pentru cresterea economica din 2013.

"Daca Ponta ma felicita pe cresterea economica de 3,5%, il felicit si eu. Investitiile facute atunci in 2008, 2009, 2010 au inceput sa produca la capacitate maxima.
Nu-l felicit, toate-s ramase de la Boc." - basescu

da' ca productia aia la "capacitate maxima" din 2013 n-are cum sa fie "maxima" cu consum de energie minima, nimic!:rofl:

aha, cand "creste" economia in 2013 totu' vine de la (e datorita lu') boc& basescu.

cand "scade" economia in 2014 totu' e din cauza lu' ponta, ca e prost (guvernant). (dispare basescu)

[ link extern ]

eu cred ca e un concurs. care e mai prost (guvernant).