avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1317 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

g un raspuns urgent. barbat nascut 28.07.1956 cu 20 ani in gr a II a si 19 ani in rest (inclusiv stagiul militar) cand ar putea iesi la pensie? am inteles ca exista o lege in 2014 cu care ar putea iesi anticipat.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:33, 19 Februarie 2014
Pensie limita de varsta: iulie 2021, la 65 de ani
stagiul de cotizare standard = 35 ani
stagiul realizat = 20 + 19 - armata. Daca socotim armata 1 an si 4 luni, rezulta 37 ani 8 luni
stagiu suplimentar pentru grupa de munca = 20 ani x 3 luni/an = 60 luni = 5 ani
total stagiu = 37 ani 8 luni + 5 ani = 42 ani 8 luni
Reducere de varsta pentru grupa = 4 ani si 6 luni.

Daca reusiti sa realizati 43 de ani de stagiu (fara armata), atunci puteti beneficia de pensie anticipata (fara penalizare) in iulie 2016. E varianta cea mai avantajoasa pentru dvs.

Nu exista alta lege a pensiilor, au fost doar ceva modificari in 2014.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,penalizarea maxima poate fi de 4,5%.
Raspunsul este valabil in cazul in care nu realizati conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Ultima modificare: Miercuri, 19 Februarie 2014
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcularea varstei de pensionare aiftincai aiftincai Va rog frumos sa-mi spuneti cand as putea iesi la pensie avand urmatoarea situatie: -barbat,nascut in 8 10 1959 avand urmatorul stagiu de munca : - ... (vezi toată discuția)
Pensionare mariamaria52 mariamaria52 barbat nascut pe 17.03.1958,ani lucrati 31 din care 21 si 9 luni gr a-ll-a cand poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Pensionare ionitaaneta ionitaaneta Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) ... (vezi toată discuția)