Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

g un raspuns urgent. barbat nascut 28.07.1956 cu 20 ani in gr a II a si 19 ani in rest (inclusiv stagiul militar) cand ar putea iesi la pensie? am inteles ca exista o lege in 2014 cu care ar putea iesi anticipat.
multumesc
Pensie limita de varsta: iulie 2021, la 65 de ani
stagiul de cotizare standard = 35 ani
stagiul realizat = 20 + 19 - armata. Daca socotim armata 1 an si 4 luni, rezulta 37 ani 8 luni
stagiu suplimentar pentru grupa de munca = 20 ani x 3 luni/an = 60 luni = 5 ani
total stagiu = 37 ani 8 luni + 5 ani = 42 ani 8 luni
Reducere de varsta pentru grupa = 4 ani si 6 luni.

Daca reusiti sa realizati 43 de ani de stagiu (fara armata), atunci puteti beneficia de pensie anticipata (fara penalizare) in iulie 2016. E varianta cea mai avantajoasa pentru dvs.

Nu exista alta lege a pensiilor, au fost doar ceva modificari in 2014.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,penalizarea maxima poate fi de 4,5%.
Raspunsul este valabil in cazul in care nu realizati conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Carp Mircea, utilizator