Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare Declaratia 392
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare Declaratia 392

Buna ziua . Va rog o lamurire. In anul 2013 am avut o cifra de afaceri mai mare de 220000. De la 1 septembrie 2013 prin depasirea plafonului am devenit platitor de tva.Cum depun declaratia 392?Icasarile de la 1 ianuarie pina la 1 sept in decl 392b si cele de la 1 sept la 31 decembrie in decl 392a?Din instructiunile de completare de la anaf am inteles ca depun cele doua declaratii numai cei care au o cifra de afaceri inferioara sumei de 220000.Eu unde ma incadrez?Multumesc.
Cifra de afaceri se considera pentru intregul an fiscal. Deci,nu trebuie sa depuneti declaratia 392,nici A,nici B.