avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Completare Declaratia 392
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Completare Declaratia 392

Buna ziua . Va rog o lamurire. In anul 2013 am avut o cifra de afaceri mai mare de 220000. De la 1 septembrie 2013 prin depasirea plafonului am devenit platitor de tva.Cum depun declaratia 392?Icasarile de la 1 ianuarie pina la 1 sept in decl 392b si cele de la 1 sept la 31 decembrie in decl 392a?Din instructiunile de completare de la anaf am inteles ca depun cele doua declaratii numai cei care au o cifra de afaceri inferioara sumei de 220000.Eu unde ma incadrez?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 11:12, 20 Februarie 2014
Cifra de afaceri se considera pentru intregul an fiscal. Deci,nu trebuie sa depuneti declaratia 392,nici A,nici B.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva stan camelia stan camelia Avand in vedere ca serviciile medicale sunt scutite de TVA, PFA - urile care au ca obiect de activitate prestarea de servicii medicale care depasesc plafonul ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 OOANA1977 OOANA1977 Buna ziua, Numele meu este OANA, am in trebare legata de declaratia 392. Se depune declaratia 392A pentru firme cu cifra de afaceri mai kica de 35000 ... (vezi toată discuția)
Declaratia 392 catalincc catalincc In calitate de PFA, in anul 2010 mi s-a solicitat si completarea Declaratiei 392, pentru anul anterior (2009). In acest an (2011) mai este valabila aceasta ... (vezi toată discuția)