Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Consecintele descarcarii de filme de pe Internet !
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Consecintele descarcarii de filme de pe Internet !

Buna ziua,

La nivelul orasului Galati se desfasoara o campanie anti-piraterie, sunt impartite fluturase pe care scrie:
"Am tras niste filme, le-am luat de pe DC++ si uTorrent. Acum parintii mei trebuie sa plateasca amenda de 85.000 Lei.
Eu mai am de stat inca 9 luni in inchisoare."

Acest citat se vrea a fi declaratia unuia din cei care au fost "prinsi" mai demult.

Intrebari:

1.Este ilegal sa downloadez filme si seriale cu DC++ si uTorrent, filme pe care nu fac decat sa le vizionez, singur-singurel, eventual cu motanul langa mine, ideea este ca NU le vand si nu le dau nimanui ?
Pot primi amenda sau sa fiu arestat pentru asta ?

2.Este ilegal sa am in casa 30-40 de DVD-uri cu filme downloadate de pe Internet, DVD-uri pe care le tin pentru a le viziona la DVD-Player, ocazional, sau la PC, un fel de colectie ?
Pot primi amenda sau sa fiu arestat pentru asta ?

3.Este ilegal sa am stocate in memoria calculatorului niste filme si seriale trase de pe internet, ce urmeaza ca eu sa le vizionez in saptamanile urmatoare ?
Pot primi amenda sau sa fiu arestat pentru asta ?

4.Este ilegal sa seedez un film pe care l-am tras ?
Teoretic, dau filmul si altora.
Practic insa, nu dau decat mici bucati, x-ulescu trage 3 % din film de la mine, z-elescu trage numai 11 % si tot asa.

Multumesc
Mircea40, utilizator
Trush a scris:

Ca o informare generala, va pot spune ca este interzisa copierea de pe Internet, de materiale apartinand unui autor, daca acesta nu le-a facut publice, in scopul copierii de catre terti.
....
.... copierea si inregistrarea fara acordul autorului sunt interzise chiar si daca sunt in scop personal, nu numai in scopul redifuzarii.

Pai, ar trebui ca 99% dintre cei care detin un calculator sa primeasca amenzi.

Oricine, indiferent de statut social si situatie financiara, are pe calculator cel putin un item piratat, pornind de la banalul sistem de operare Windows XP/Vista.
Daca lumea persista in greseala nu inseamna ca este corect.
Orice activitate fara drept care implica o creatie este ilegala si ca atare se pedepseste conform legii.
Sincer nu cred ca pentru descarcarea a 10-15 filme, doar pentru vizioare sau colectie proprie, va fi trimis cineva la inchisoare. Atentie, amenzile pentru acest tip de fapte sunt foarte mari si mai ramai si cu dosar penal.

Cel mai bine ar fi, cum ti-a fost recomandat si mai inainte, citeste legea si o sa vezi exact ce ti se poate intampla.